Bieszczady samochodem – 18 pomysłów na wycieczkę. Najlepsze punkty widokowe, proste szlaki, knajpy i ciekawe miejsca

Bieszczady samochodem – 18 pomysłów na wycieczkę. Najlepsze punkty widokowe, proste szlaki, knajpy i ciekawe miejsca

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Spokojne, wciąż trochę dzikie Bieszczady to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Czekają tam na nas malownicze połoniny, spokojne strumyki i wiele tras na piesze wędrówki. Co więcej – Bieszczady są świetne zarówno dla bardziej zaawansowanych góromaniaków jak i na luźniejsze wycieczki dla zmotoryzowanych. Ogromnie polecam wybrać się w Bieszczady samochodem na długi weekend lub urlop! Dziś opowiem o kilku pomysłach na spokojne i piękne wycieczki po tych okolicach i punktach, do których można spokojnie dojechać autem.

Bieszczady samochodem Bieszczady gdzie pojechać Bieszczady co zobaczyć

Bieszczady samochodem

Bieszczady samochodem Bieszczady gdzie pojechać Bieszczady co zobaczyć

1. Mała i wielka pętla Bieszczadzka

Przede wszystkim: do poruszania się po Bieszczadach samochodem służą dwie główne trasy: tzw. Mała i Wielka Pętla Bieszczadzka. Mierzą odpowiednio 99 i 144 kilometry, w części północnej się pokrywają. Mała biegnie dookoła Zalewu (Jeziora) Solińskiego. Obie drogi mają wiele pięknych odcinków z widokiem na góry, przebiegają przez parki krajobrazowe i ciekawe miejscowości. Już podczas jazdy pętlami można zaznać magii bieszczadzkich wzgórz i podziwiać widoki.

Wielka i Mała Pętla Bieszczadzka

2. Zalew Soliński i Zapora Wodna w Solinie

Zalew Soliński nazywany jest czasem żartobliwie “bieszczadzkim morzem”. To też najsłynniejsze i najbardziej turystyczne miejsce Bieszczad, z największym skupiskiem noclegów, hoteli i restauracji. Warto przejść się po okolicy, a jezioro najlepiej podziwiać z punktu widokowego “Na Górce” w Polańczyku lub paręnaście metrów niżej  (TUTAJ lokalizacja). Ciekawa jest też zapora wodna w Solinie (to też jedna z lokalizacji kręcenia słynnego serialu HBO Wataha), ale trzeba przygotować się na to, że spacer zaporą przypomina nieco spacer po Krupówkach – w sezonie jest dużo ludzi, a naokoło jest dużo stoisk z pamiątkami wszelkiej maści – od ciupag po pluszowe misie.

Widok na Zalew Soliński z Polańczyka

3. Zabytkowy kirkut w LEsku

W Lesku znajduje się zabytkowy cmentarz żydowski – jeden z najcenniejszych w Polsce. Najstarsze zachowane do dziś nagrobki pochodzą aż z pierwszej połowy XVI wieku i robią ogromne wrażenie. Zwiedzanie cmentarza może wydawać się na pierwszy rzut oka dziwne, natomiast cmentarze żydowskie są bardzo charakterystyczne – a te stare wręcz… piękne. O historii leskiego cmentarza można więcej poczytać TUTAJ. Drugi zabytkowy kirkut w Bieszczadach można zobaczyć w Baligrodzie, tam najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII wieku.

4. Szybowisko w Bezmiechowej Górnej

To jedyne grawitacyjne szybowisko w Polsce – przy dobrej pogodzie startują stąd szybowce, które po prostu staczają się z góry, by po chwili rozpłynąć się w przestworzach. Piękne widowisko i jeszcze piękniejsze panoramy na okolicę. Do tego łatwy dojazd autem.

Bieszczady samochodem Bieszczady gdzie pojechać Bieszczady co zobaczyć

5. Bar Siekierezada w Cisnej

W Siekierezdzie doświadczycie nie tylko świetnej polskiej kuchni (w bardzo przyzwoitych porcjach), ale też lokalnego wystroju i klimatu. Bar jest bardzo popularny pośród motocyklistów, nie zdziwicie się więc, jeśli przed lokalem będzie zaparkowanych sporo motocykli. W weekendy i w sezonie w najpopularniejszych godzinach może być kolejka, ale przysięgam, że warto czekać!

6. Bieszczadzka kolejka leśna

W okolicach Cisnej na turystów czeka nie lada gratka – bieszczadzka ciuchcia! 🙂 To wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna, którą można się przejechać. Należy dojechać do miejscowości Majdan, skąd aktualnie dostępne są dwie trasy: Majdan-Balnica (9km, wycieczka trwa 2h) oraz Majdan-Dołżyca (6km, wycieczka trwa 1h20). Bilet normalny kosztuje 40PLN, ulgowy 32PL, dzieci do 3 lat 2PLN. Bilety można kupić na miejscu w kasie w Majdanie lub online na stronie kolejki, gdzie dostępny jest także rozkład (wyjazdy zazwyczaj odbywają się rano, o 9:30, 10:00, 12:00 – w zależności od sezonu).

7. Leśny zwierzyniec w Lisznej

W Lisznej możecie spotkać zwierzątka w Leśnym Zoo – “na żywo”, przez cały rok można zobaczyć tu m.in. muflony, daniele, jelenie i ptaki drapieżne. Nad Leśnym Zwierzyńcem czuwają zoolodzy i ornitolodzy. Będzie to też świetna atrakcja dla dzieci.

8. Kamieniołomy w Rabem

W Rabem można podziwiać skały i ich warstwy geologiczne w dwóch kamieniołomach: “Drobnym” Huczwice oraz “Grubym”. Dobry pomysł na wycieczkę na zainteresowanych skałami i minerałami, które można tu znaleźć, do tego z góry rozpościerają się ładne widoki.

Uwaga! Huczwice to czynny kamieniołom, zatem w dni robocze należy dojść tylko do punktu widokowego leśną ścieżką, a nie drogą roboczą do samego kamieniołomu.

Kamieniołom “Drobny” w Rabem. Kocham to zdjęcie i kocham ten klimat

9. Wodospad Ostrowskich w Wetlinie i proste szlaki

Wetlina to dobry punkt wypadowy na kilka szlaków – na Smerek (4km, 1h20), Przełęcz Orłowicza (3km, 1h), Hnatowe Berdo (6km, 2h), Osadzki Wierch (6km, 2h) czy Połoninę Wetlińską (7km, 2h – tu bliżej jest z Brzegów Górnych).

A jeśli nie po drodze nam z chodzeniem, w samej Wetlinie jest do zobaczenia ładny Wodospad Ostrowskich i inne punkty widokowe na rzekę Wetlinkę.

10. Brzegi Górne: punkty widokowe i Zajazd u Górala

Tuż przed (lub za) Brzegami Górnymi jest jeden z najbardziej widokowych i malowniczych fragmentów Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Mamy tu punkt widokowy na przepiękną Połoninę Caryńską (TU lokalizacja) i Przełęcz Wyżną. Dogodnym miejscem widokowym będzie parking obok Zajazdu u Górala, gdzie również można zatrzymać się na posiłek. Można też stąd ruszyć szlakiem pieszym na Połoninę Wetlińską (4km, 1h20).

Połonina Wetlińska

11. Przełęcz Wyżniańska, Mała i Wielka Rawka, Trójstyk Granic

Z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej można ruszyć na jedne z popularniejszych szlaków w Bieszczadach – zielonym szlakiem na Małą Rawkę (3km, 1h30h – ale podejście jest dość strome, do pokonania wiele schodów), można kontynuować dalej żółtym szlakiem na Wielką Rawkę (4,2km, 2h), a jeszcze dalej niebieskim aż do trójstyku granic w Krzemieńcu (6,2km, 3h). Dla mniej doświadczonych piechurów jest też opcja dojścia do samego klimatycznego schroniska Bacówka PTTK Pod Małą Rawką (1,3km, 0h30), gdzie można zjeść pyszny obiad i też zostać na nocleg.

Zachód słońca z Małej Rawki. Wart każdego zmęczenia!

12. Siedziba straży granicznej w Ustrzykach Górnych

Punkt dla fanów serialu HBO Wataha – to tutaj znajduje się siedziba polskich strażników granicznych, przed którą kręcono było wiele scen serialu. Naturalnie nie można wejść do środka, gdyż jest to aktywna jednostka, ale można poobserwować zza bramy.

13. Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem

Pod Mucznem, niedaleko Stuposian, jest zagroda żubrów, w której mamy okazję obserwować z bliska te zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Żubry żyją tutaj na obszarze 7ha. Oglądać je można codziennie w godzinach 9:00-19:00, zwiedzanie jest bezpłatne, a przed zagrodą jest wygodny duży parking.

14. Restauracja Wilcza Jama w Smolniku

Kolejny punkt dla fanów Watahy, choć nie tylko. W Wilczej Jamie kręcono wiele scen serialu, ale przede wszystkim jest to góralska restauracja z oszałamiającym wystrojem i pysznym menu. Bardzo polecam pierogi i zupę borowikową💛 Świetne jedzenie, wygodny parking, wyjątkowy wystrój, a z tarasu dodatkowo piękny widok na góry. Czego chcieć więcej?

Bieszczady samochodem Bieszczady gdzie pojechać Bieszczady co zobaczyć

15. Punkt widokowy w Lutowiskach

To mój ulubiony punkt widokowy w Bieszczadach! Rozciąga się stąd przepiękna panorama na góry, a sam punkt jest szalenie łatwo dostępny – wystarczy zajechać na parking z Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Miejsce nosi nazwę punktu widokowego w Parku Gwiezdnego Nieba, dokładna lokalizacja TUTAJ.

Bieszczady samochodem Bieszczady gdzie pojechać Bieszczady co zobaczyć

16. Drewniane cerkwie

Ze względu na bliskość Ukrainy, w której dominującym wyznaniem jest prawosławie, na trasie Wielkiej i Małej Pętli Bieszczadzkiej pełno jest pięknych drewnianych cerkwi (często zabytkowych), do których warto zajrzeć. Miejscowości, w których je znajdziecie to m.in. Hoszów, Rabe, Żłobek, Orelec, Olszanka, Czarna Górna, Równia, Krościenko. Moje ulubione i subiektywnie najładniejsze to cerkiew św. Mikołaja w Hoszowie, kościół w Czarnej Dolnej, cerkiew Opieki Matki Boskiej w Komańczy oraz cerkiew św. Mikołaja w Rzepedzi (te dwie ostatnie znajdują się sporo dalej od pętli bieszczadzkich na zachodzie).

17. Murale Andrejkowa

W Bieszczadach bardzo aktywnie działa artysta Arkadiusz Andrejkow. W wielu miejscach zobaczycie jego charakterystyczne czarno-białe murale przedstawiające przede wszystkim realistyczne portrety (np. w Smerku, Krościenku k. Ustrzyk Dolnych, Zwierzyniu, Cisnej).

Bieszczady samochodem Bieszczady gdzie pojechać Bieszczady co zobaczyć

18. Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej

Od kilku lat w Czarnej Górnej można zajechać do niewiekiego Muzeum Historii Bieszczad. Zgromadzono w nim ponad 2000 eksponatów.

Punkty widokowe w Bieszczadach - LISTA

Proste szlaki w Bieszczadach - Lista

 • Wetlina-Smerek (4km, 1h20)
 • Wetlina-Przełęcz Orłowicza (3km, 1h)
 • Wetlina-Hnatowe Berdo (6km, 2h)
 • Wetlina-Osadzki Wierch (6km, 2h)
 • Wetlina-Połonina Wetlińska (7km, 2h)
 • Brzegi Górne-Połonina Wetlińska (4km, 1h20)
 • Przełęcz Wyżniańska-Bacówka PTTK Pod Małą Rawką (1,3km, 0h30h)
 • Przełęcz Wyżniańska-Mała Rawka (3km, 1h30h – ale podejście jest dość strome, do pokonania wiele schodów)
 • można kontynuować dalej żółtym szlakiem na Wielką Rawkę (z Przełęczy Wyżniańskiej to razem 4,2km, 2h)
 • a jeszcze dalej niebieskim szlakiem aż do trójstyku granic w Krzemieńcu (z Przełęczy Wyżniańskiej to razem 6,2km, 3h)
 • Muczne-Bukowe Berdo (Szołtynia) żółtym szlakiem (3km, 1h)
 • Muczne-Bukowe Berdo 1313m żółtym+niebieskim szlakiem (5,1km, 1h40)

Dystanse i czasy podane są w jedną stronę, tempo raczej spokojne.

Bieszczady samochodem Bieszczady gdzie pojechać Bieszczady co zobaczyć

Wspaniałego czasu w Bieszczadach! Rzucajcie wszystko i jedźcie! 😉

Dodaj komentarz