Mazurska Pętla Rowerowa, czyli rowerem po Mazurach. 11 praktycznych informacji o trasie

Mazurska Pętla Rowerowa, czyli rowerem po Mazurach. 11 praktycznych informacji o trasie

Mazurska Pętla Rowerowa to trasa przebiegająca przez krainę najpiękniejszych polskich jezior. Bardzo widokowa, głównie płaska lub z niewielkimi pagórkami, prosta, dla każdego, z wieloma fragmentami prowadzącymi wzdłuż malowniczych jezior, pól i bezdroży. Przebiega również przez kilka mazurskich miasteczek: Giżycko, Węgorzewo, Mrągowo, Mikołajki czy Ruciane-Nida. Ma wspaniały, sielski klimat i zdecydowanie warto się na nią wybrać! Przejechałam ją w maju 2024 i oto moje wskazówki, które warto poznać przed ruszeniem w drogę.

Słowenia samochodem dojazd wskazówki podróż do Słowenii samochodem

Mazurska Pętla Rowerowa

1. TRASA

Mazurska Pętla Rowerowa ma 286km długości i przebiega przez krainę pięknych jezior mazurskich. Oficjalnie została oddana do użytku w sierpniu 2023 roku. Jest to trasa z profesjonalnymi oznaczeniami (charakterystyczne pomarańczowe tabliczki), wieloma specjalnie przygotowanymi odcinkami i zapleczem dla rowerzystów w postaci MOR-ów – Miejsc Obsługi Rowerzysty. Nie brakuje również atrakcji po drodze.

2. Charakterystyka

Trasa jest niezwykle widokowa – w wielu miejscach prowadzi dosłownie wzdłuż jezior. Zdarzają się też dłuższe odcinki przez malownicze pola czy lasy. Nawierzchnia trasy jest mieszana – jest tu wiele nowych, wybetonowanych specjalnie dla rowerzystów odcinków, ale wiele fragmentów prowadzi drogami publicznymi, leśnymi, gruntowymi czy polnymi – trzeba przygotować się na różnorodną nawierzchnię, w tym głębokie piachy (szczególnie na zachodzie trasy), gruby tłuczeń czy rozjeżdżony maszynami rolniczymi szuter. Więcej praktycznych informacji znajdziesz w dalszej części wpisu.

Słowenia samochodem dojazd wskazówki podróż do Słowenii samochodem

3. CZAS

Trasę Mazurskiej Pętli Rowerowej można pokonać optymalnie w 3 dni przy sporej intensywności jazdy. 2 dni są moim zdaniem niewykonalne ze względu na trudne odcinki z głębokim  piachem i liczne zmiany nawierzchni.

Zdecydownie warto jednak spędzić na Mazurskiej Pętli Rowerowej więcej czasu, korzystając ze spokoju, jaki oferują Mazury, bliskości jezior, ciszy i pięknych widoków dookoła. Nie brakuje tam rzeczy do zobaczenia i miejsc do odpoczynku – po drodze jest dużo pięknych miejsc campingowych, pomostów i malutkich plaż.

4. Mapa trasy i ślad GPX

Pomimo całkiem dobrych oznaczeń polecam pobranie śladu trasy GPX i wgranie go sobie do aplikacji rowerowej/sportowej. Trasę można pobrać tutaj.

Tu mapa trasy z zaznaczonymi etapami mojej podróży – przejechałam ją na gravelu z sakwami w 2,5 dnia nocując na dziko w namiocie:

Jest też strona Mazurskiej Pętli Rowerowej (choć nie do końca aktualna), na której można zobaczyć mapę z zaznaczonymi atrakcjami trasy:

mazurska petla rowerowa mapka

Słowenia samochodem dojazd wskazówki podróż do Słowenii samochodem

5. DOJAZD na Mazurską Pętlę Rowerową

Ponieważ trasa to pętla, można zacząć ją z dowolnego miejsca. Dojechać można:

  • samochodem – najprostsza z opcji, o ile mamy auto i możliwość przewozu roweru(ów)
  • pociągiem: dojeżdża do Rucianego-Nida i Piszu
  • autobusem: Flixbus oferuje dojazd do miejscowości na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej: Giżycka, Wilkasów, Rynu, Mrągowa, Mikołajek i Rucianego-Nida. Na tej trasie jest opcja przewozu rowerów.

Słowenia samochodem dojazd wskazówki podróż do Słowenii samochodem

6. Noclegi na Mazurskiej Pętli Rowerowej

Na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej nie brakuje noclegów: jest tu mnóstwo prywatnych kwater, apartamentów, małych hoteli czy noclegów dostępnych na portalu AlohaCamp.

Jest też możliwość spania pod namiotem (ja wybrałam tę opcję, zabierając sprzęt w sakwach), bo po drodze znajdziemy mnóstwo campingów, miejsc na dziko, można też nocować w ramach akcji Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie„.

7. Trudność i widoki na Mazurskiej Pętli Rowerowej

Mazurska Pętla Rowerowa jest dla każdego, jest raczej płaska, choć na zachodniej części jest nieco więcej delikatnych pagórków. Trudnością mogą być piachy i słabe szutry wysypane grubym tłuczniem (niestety jest ich niemało, ale na wschodniej części widoki i klimat to rekompensują. Słabo jest na zachodzie (Węgorzewo-Mrągowo) – tego fragmentu nie polecam, prowadzi głównie przez pola i nie jest zbyt widokowy.

Ale reszta trasy jest naprawdę przepiękna! MPR prowadzi przez krainę najpiękniejszych polskich jezior, i zdecydowanie polecam ją każdemu – sama jestem nią szczerze zachwycona. Niepowtarzalny mazurski klimat i spokój!

8. Nawierzchnia

Tu bywa naprawdę różnie. Na wschodniej części trasy (Pisz-Węgorzewo) jest więcej nowych, oddzielnych wyasfaltowanych odcinków dla rowerów. Część trasy to jednak drogi gruntowe, leśne czy szutrowe, kawałek przebiega tu nawet asfaltowymi drogami publicznymi. Męczący fragment rozjeżdżonego szutru jest przed Marcinową Wolą. Widoki tu jednak rekompensują -cały czas jesteśmy blisko jezior lub przejeżdżamy przez malownicze lasy.

Nawierzchnia Mazurskiej Pętli Rowerowej: szutrowe ścieżki leśne i specjalnie wyasfaltowane odcinki dla rowerów

Dużo gorzej oceniam zachód Mazurskiej Pętli Rowerowej, szczególnie odcinek od Węgorzewa do Mrągowa (i jadąc tym wariantem jeszcze kawałek za Mrągowem w stronę Mikołajek). Napotkamy tu dużo głębokich piachów, mniej wyasfaltowanych odcinków, a przede wszystkim – ścieżka biegnie tu w dużej mierze przez pola oddalone od jezior. Jeśli komuś nie zależy na całości Mazurskiej Pętli Rowerowej – polecam tutaj skrócić wycieczkę, za Rynem obierając wariant na Mikołajki omijający Mrągowo (jest to zresztą oficjalny wariant trasy, skracający ją o ok. 30km).

Nawierzchnia Mazurskiej Pętli Rowerowej na zachodzie trasy: gorsze fragmenty piachu i gruntowych dróg. Kolejno od lewej: Dziewiszewo za Węgorzewem, Canki przed Rynem i Mikołajki

9. OZNAKOWANIE MAzurskiej Pętli Rowerowej

Znaków po drodze jest naprawdę mnóstwo i sama w nielicznych momentach korzystałam z nawigacji. Warto zwrócić uwagę na znaki przed wjazdem do lasu – często wcześniej informują jak będzie przebiegała trasa, bo w lesie przez dłuższy odcinek znaków brak.

Do tego warto się rozglądać – tabliczki często są umieszczone np. po drugiej stronie drogi 😉

10. MOR, czyli Miejsce Obsługi Rowerzysty

Na trasie MPR Miejsc Obsługi Rowerzysty jest całkiem sporo, bo bodaj 18. Wybudowane są one w ładnych miejscach, według tego samego schematu: wiata + toalety (bez prysznica, zlew+suszarka). W niektórych są gniazdka na prąd, miejsce na ognisko, w każdym miejsca na przypięcie roweru. Kapitalna sprawa!

Niestety, gdy ja byłam w maju, wiele MORów miało zamknięte toalety i nie było w nich prądu. Podobno to kwestia gmin, które jeszcze MORów nie „otworzyły” a może czekały na „pełny sezon”. Może więc lepiej nie polegać na nich zawsze w 100%.

MOR na Mazurskiej Pętli Rowerowej

MOR w Kwiku

11. Atrakcje na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej

Na trasie Mazurskiej Pętli wybudowano 9 specjalnych wież widokowych, z których roztaczają się malownicze widoki na okolice. Warto zajrzeć do każdej z nich (w Mrągowie wystarczy jedna, są trzy i tylko jedna z widokiem) – są bardzo blisko lub bezpośrednio na trasie, nie są wysokie, a bezpośrednio pod nimi można przypiąć rower i odpocząć na ławce.

Dodatkowo, Mazury oferują inne atrakcje bezpośrednio na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej lub w jej bliskiej okolicy. Warto sprawdzić np.:

Podsumowując: Mazurska Pętla Rowerowa jest świetną trasą dla tych, którzy chcą zaznać bajkowego klimatu Mazur, odpocząć i być blisko natury. Nie jest to trasa na szybkie kręcenie kilometrów i robienie wyników, ale taka, na której podstawą jest relaks i malownicze okolice. Warto, warto, warto!

Dodaj komentarz