Czechy północne – co zobaczyć? 8 miejsc, do których warto pojechać

Czechy północne – co zobaczyć? 8 miejsc, do których warto pojechać

Tuż za granicą Polski mamy prawdziwą perłę – Czechy! Wydaje mi się, że Czechy są nie do końca doceniane i wystarczająco chwalone. Mnie podczas tegorocznej majówki kompletnie zachwyciły, a zjechałam tym razem zaledwie ich północną część. Wrzucam garść inspiracji na krótsze i dłuższe podróże – a dla osób z południa Polski będzie to masa inspiracji nawet na zwykły weekend.

Czechy północne co zobaczyć? Gdzie jechać?

1. Adršpach

Północ Czech stoi skalnymi miastami. Podczas planowania tego wyjazdu już sama właściwie przestałam liczyć, ile ich jest 🙂 Jednym z najsłynniejszych, bo tych najbliżej polskiej granicy jest Adršpach – miejsce, które często w porównaniach zestawia się ze światem Tolkiena czy Narnii. Skały Adrszpaskie nadają się zarówno dla bardziej aktywnych jak i rodzin z dziećmi – dostępne są dwie trasy, krótsza i dłuższa, a spora część szlaku jest płaska. Choć jeśli powspinamy się po schodach, czekają nas rekompensujące wysiłek widoki. Oprócz skał jest tu szmaragdowe jezioro, słynna kamienna brama i możliwość przepłynięcia drugim jeziorkiem położonym w górnej partii parku.

Czechy północne co zwiedzić Czechy północne atrakcje

Praktycznie: bilet do Skał Adrszpaskich najlepiej kupić z wyprzedzeniem online TUTAJ – jest wtedy sporo tańszy niż na miejscu w kasie i mamy pewność, że wejdziemy – obowiązuje limit wejść. W sezonie, długie weekendy (np. majówka) itp. bilety na wszystkie godziny potrafią być wyprzedane na kilka dni wstecz. Cena zależy od ilości zwiedzających (im mniej ludzi, tym drożej), online to mniej więcej 110-160CZK za osobę dorosłą w zależności od sezonu (21-30PLN), wejścia są co godzinę od 8 do 17. Są zniżki dla rodzin i dzieci.

Razem z biletem warto wykupić miejsce parkingowe (100-250CZK), choć nie warto martwić się, jeśli na oficjalnej stronie parku nie będzie już dostępne – dookoła jest sporo parkingów w podobnych cenach.

Cały trekking po parku w najdłuższej wersji powinien zająć ok. 2,5h.

2. Teplickie Skały

Tuż przed Adršpachem są mniej znane i mniej uczęszczane, a równie piękne Teplickie Skały. Co ciekawe, te dwa skalne miasta łączy szlak i można przejść z jednego parku do drugiego – płacimy wtedy też tylko za jeden bilet. Spokojne przejście całego szlaku zajmie ok. 5-6h. Miasta łączy też kolejka, można więc zostawić auto na jednym parkingu i po przejściu wrócić do niego pociągiem.

Czechy północne co zwiedzić Czechy północne atrakcje

3. Brumowskie skały

Zarówno Adršpach jak i Teplice są częścią jednego chronionego w Czechach krajobrazu Broumovsko. To teren Gór Stołowych. W okolicach znajdziemy więc jeszcze masę ciekawych szlaków pośród imponujących formacji skalnych – ja odwiedziłam skały brumowskie w okolicach Hvězdy, ale obok są jeszcze m.in. Wąwóz Kowalowy (Kovarova rokle), Slavenské Hřiby przy miejscowości Slavný, Kocie Skały i skalne miasto Ostaš. Jest co odkrywać, bo to wciąż mało “zadeptane” miejsca!

Czechy północne co zwiedzić Czechy północne atrakcje

4. Czeski Raj: Prachowskie skały

Czeski Raj to kolejny region w Czechach północnych słynący z niezwykłych formacji przyrodniczych. A Prachowskie Skały (Prachovské skály) to kolejne zapierające dech w piersiach skalne miasto 🙂 Tutaj przyrodę możemy podziwiać głównie z góry na tzw. vyhlidkach, czyli po czesku punktach widokowych. Z góry robią naprawdę kolosalne wrażenie! 

Praktycznie: wstęp kosztuje zaledwie 100CZK (ok. 20PLN), można płacić kartą w kasie przy wejściu. Nie ma tu takich problemów z tłumami jak w Ardspachu, bo teren jest dość rozległy. Polecam najdłuższy żółty szlak (ok.2,5-3h), bo prowadzi dookoła górą, dzięki czemu mamy najlepsze widoki.

Czechy północne co zwiedzić Czechy północne atrakcje

5. Czeski Raj: Jiczyn

W przerwie od skał warto wspomnieć, że Jiczyn – miasteczko-brama do Czeskiego Raju – to także miasto bajkowego Rumcajsa 🙂 Tu dzieciństwo spędził bowiem autor bajki, Václav Čtvrtek, i tu umieścił też swojego dziarskiego bohatera. Miasteczko jest bardzo urokliwe, a tuż nad nim można nawet odwiedzić rzekomą jaskinię rozbójnika (w Google Maps Rumcajsova jeskyně Brada) 🙂 W Jiczynie jest stary rynek jak i kilka rumcajsowych akcentów – Cypisek na kierunkowskazach i mała izdebka do zwiedzania w centrum (Rumcajsova sěvcovna).

Praktycznie: osobiście polecam w Jiczynie niezwykle klimatyczną Café Všehochuť – wspaniała na kawę, ciacho czy śniadanie!

Czechy północne co zwiedzić Czechy północne atrakcje

6. Czeski Raj: Hruboskalsko

Kolejnym wartym uwagi miejscem w Czeskim raju jest Hruboskalsko. Okolice zamku Hrubá Skála najbardziej skojarzyły mi się ze światem Harry’ego Pottera – w Hruboskalsko las wygląda jak Zakazany Las w Hogwarcie, a ciemne, majestatyczne skały potęgują ten klimat. Do tego w pobliżu są 3 stare zamki. No magia!

Las niczym z Harry’ego Pottera!

Praktycznie: szlaków znów jest wiele – np. przy zamku Hrubá Skála, ale też pod zamkiem Valdstejn; pomiędzy jest też dużo vyhlidek czyli punktów widokowych. Polecam szlak przy zamku Hrubá Skála – zejście tzw. Mysią Dziurą na dwa punkty widokowe Mariánská vyhlídka oraz Zámecká vyhlídka, skąd ładnie widać XIV-wieczny zamek na tle skał – zajmie tam i z powrotem nie więcej niż 2h.

Czechy północne co zwiedzić Czechy północne atrakcje

7. Kokorinsko

Kokorisnko to kolejny fascynujący obszar Czech – znajdziecie tu Zamek Kokořín, ciekawe szlaki i intrygujące formacje skalne Poklicky, czyli Pokrywki. Wyglądające jak przykrywki do garnków lub okazałe prawdziwki kamienie to efekt setek lat wietrzenia wapienia. W Kokorinsku fascynujące są także prawie dwusetletnie skalne rzeźby Václava Levego Diabelskie Głowy (Čertovy hlavy), jaskinia Klácelka oraz Harfenice, czyli płaskorzeźby ludzkich głów. Szlak z rzeźbami dostępny jest za darmo.

8. Czeska Szwajcaria

Nie jestem największą fanką nazywania miejsc po innych miejscach, ale jeśli chodzi o pierwsze skojarzenie i zachętę to tak – Czechy mają swoją “Szwajcarię”. Tuż przy granicy z Niemcami i Polską znajduje się absolutnie najpiękniejszy region, jaki dotąd widziałam w Czechach – jest to Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Oprócz szlaków, wąwozów, którymi można przepłynąć i skał zobaczycie tu po prostu śliczne miasteczka – i nie obchodzi mnie kiczowatość słowa śliczny. Bo tu jest po prostu ślicznie.

Praktycznie: ogromnie polecam zostać na noc w hotelu nad rzeką w głównej mieścince Czeskiej Szwajcarii – Hřensko. W okolicy warto przejść się co najmniej trzema prostymi szlakami: do dwóch wąwozów z opcją krótkiego płynięcia po rzece – są to szlaki przez Wąwóz Edmunda (Edmundova soutěska, tymczasowo zamknięty) i Dziki Wąwóz (Divoká soutěska). Przez wąwozy prowadzą 15-minutowe ścieżki + ok.10 minut trwa “rejsik” łódką (100CZK/osoba). Trzeci szlak prowadzi do największego w Europie skalnego łuku Brama Pravcicka – tutaj spacer pod górę powinien zająć ok. 45 minut. Te trzy szlaki można połączyć w pętlę i przejść w trakcie jednego dnia.

czechy północne czeska szwajcaria

Divoká soutěska czyli Dziki Wąwóz

9. BONUS - Bastei w Niemczech

Niemcy? Chwila moment, miało być o Czechach! Ano chodzi o to, że Bastei leży zaledwie pół godziny drogi samochodem od Czeskiej Szwajcarii, szkoda byłoby więc nie wspomnieć o tym miejscu.

Bastei to skalne miasto słynące głównie z pięknego kamiennego mostu łączącego skały – cud miód dla droniarzy. Ale i bez drona widoki są cudne – z położonych wysoko punktów widokowych jest ładna panorama na rzekę Elbę oraz słynny most. Jest też wydzielony fragment z dobrymi panoramami – wstęp kosztuje 2,5EUR – ale i bez wejścia tam jest czym zaspokoić oczy.

Praktycznie: w newralgicznych okresach i godzinach sezonu Bastei słynie z obłożenia, przez co może pojawić się problem z parkowaniem. Tuż przy Bastei jest główny parking Parkplatz Bastei gdzie zapłacimy 5EUR za parkowanie do 2h i 7EUR za cały dzień. Jeśli nie ma już na nim miejsc musimy zostawić auto na oddalonym o 3km parkingu Parkplatz P+R-Platz, gdzie dzień postoju wynosi 4EUR, a skąd pod Bastei możemy dojechać specjalnie zorganizowanym w tym celu busikiem za 1,5EUR w jedną stronę. Tutaj płatność tylko gotówką.

Czechy północne co zwiedzić Czechy północne atrakcje

To mały wycinek północnych Czech, który dotąd sama miałam okazję zwiedzić. W tym regionie jest jeszcze masa obłędnych miejsc do odwiedzenia! Polecam zagłębić się w mapę i po prostu jechać – daję gwarancję, że Czechy was nie zawiodą 🙂 I standardowo po więcej zdjęć zapraszam na mój Instagram do wyróżnionych relacji:

Dodaj komentarz