Ścieżki rowerowe w polskich górach – 5 pomysłów na super wycieczki rowerem

Ścieżki rowerowe w polskich górach – 5 pomysłów na super wycieczki rowerem

W polskich górach jest kilka świetnych tras rowerowych, a Velo Czorsztyn, o którym pisałam ostatnio, jest tylko jedną z nich. Jakie są najlepsze ścieżki rowerowe w polskich górach i okolicach? Poznajcie pięć opcji na wycieczki pięknymi rowerowymi górskimi trasami – znajdziecie tu opcje na różnym poziomie zaawansowania Waszej rowerowej przygody.

Ścieżki rowerowe w górach

1. ścieżki rowerowe w polskich górach: velo czorsztyn

Velo Czorsztyn to prawdopodobnie najpiękniejsza ścieżka rowerowa w Polsce – na tej niezwykłej, niespełna trzydziestokilometrowej pętli okrążamy całe Jezioro Czorsztyńskie z wybitnymi widokami na okoliczne góry – Pieniny, Gorce, Tatry – a także rozlewiska i zabytkowe zamki w Czorsztynie i Niedzicy.

Profil trasy jest praktycznie płaski, a cała ścieżka jest świeżo wyasfaltowana i przygotowana dla rowerzystów. Przejechać nią może praktycznie każdy! Podjazdy są niewielkie (największy czeka nas w Falsztynie), choć przyda się minimum kondycji. Ścieżka jest prosta, w świetnym stanie technicznym, a w okolicznych miejscowościach jest mnóstwo wypożyczalni rowerów – zarówno klasycznych jak i e-bików.

velo czorsztyn shetravels

Velo Czorsztyn można przejechać na dwa sposoby: oficjalną, przygotowaną ścieżką 27,3km wraz z przeprawą promową w Niedzicy (dostępna w ciepłym sezonie) lub jako pełną pętlę 40km z przejazdem drogą przez Pieniński Park Narodowy za Czorsztynem do Niedzicy. Jest to fragment biegnący drogą publiczną z samochodami, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność – jednak jadąc z północy na południe na prawej części drogi znajduje się wydzielone rowerowe pobocze, a widoki są obłędne – dlatego naprawdę warto!

Velo Czorsztyn: pętla 40km lub 27,3km + prom

VELO CZORSZTYN

Długość: 27,3km + przeprawa promem / pętla 40km

Przebieg: można wystartować w dowolnym momencie, bo trasa to pętla a wypożyczalnie rowerów są wszędzie dookoła

Poziom trudności: łatwy, dla każdego, dla rodzin z dziećmi, dla początkujących i zaawansowanych; jedynie przez Falsztynem jest stromy podjazd – zależy więc, czy chcemy zacząć od czegoś trudnego, czy zostawić podjazd na koniec 😉

Charakterystyka: szlak wybitnie widokowy, z widokiem na jezioro, góry i stare zamki, w pełni wyasfaltowany, w większości płaski (jeden krótki podjazd w Falsztynie i rozciągnięty zjazd w wersji 40km za Czorsztynem

2. Velo Dunajec

Velo Dunajec nie będzie obcy tym, którzy przejechali już Velo Czorsztyn – w części południowej tego drugiego szlaki się pokrywają. Ten szlak prowadzi dosłownie wzdłuż Dunajca. Cała ścieżka Velo Dunajec jest znacznie dłuższa i bardziej wymagająca od trasy dookoła jeziora – liczy 234 kilometry i ma większy profil zjazdowy. Rekomendowane jest robienie jej od Zakopanego po Tarnów – tak będzie naturalnie “z górki”. A widoki na trasie przepiękne!

VELO DUNAJEC

Długość: 234km

Przebieg: start w Zakopanem, koniec w Wietrzykowicach za Tarnowem

Poziom trudności: dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych, ostre zjazdy

Charakterystyka: piękna trasa widokowa biegnąca wzdłuż Dunajca, zjazdowa z południa na północ, w większości szutrowa, świetne rowerowe wyzwanie

najlepsze ścieżki rowerowe w polskich górach

3. ścieżki rowerowe w polskich górach: Szlak wokół Tatr

Jak mówi nazwa, na tym szlaku dosłownie objedziecie Tatry rowerem. Trasa prowadzi przez Polskę oraz Słowację, pełno na niej stromych i długich podjazdów (w końcu to góry!) i zdecydowanie polecam ją tym z porządnymi rowerami i solidną kondycją! Widoki jednak z pewnością zrekompensują wysiłek – w końcu z trasy podziwiać możemy najwyższe góry w Polsce 😉

SZLAK DOOKOŁA TATR

Długość: 288km

Przebieg: oficjalny start i koniec w Nowym Targu, pętla (można zacząć z dowolnego miejsca)

Poziom trudności: dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych, ostre podjazdy i zjazdy, wymagająca

Charakterystyka: trasa okrąża najwyższe polskie góry, dużo stromizn, 1/3 biegnie drogami publicznymi

4. Aquavelo

Aquavelo to trasa prowadząca zarówno przez Polskę jak i Słowację. Cały szlak liczy aż 230 kilometrów i jest pętlą łączącą miejscowości uzdrowiskowe pogranicza polsko-słowackiego. Został ukończony w 2020 roku. Zaproponowana przeze mnie poniżej trasa to główny jej fragment w Polsce znaleziony na velomapa.pl liczący niecałe 91 kilometrów.

Aquavelo przebiega przez Beskid Sądecki i dolinę Popradu, łącząc ze sobą górskie uzdrowiska. Pokrywa się w części w trasą EuroVelo 11. Przebieg całego szlaku możecie zobaczyć na mapie na oficjalnej stronie trasy TUTAJ.

AQUAVELO

Długość: 90,7km

Przebieg: polski fragment: start w Szczawnicy, koniec na granicy w Muszynce za Krynicą-Zdrój

Poziom trudności: dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych

Charakterystyka: prowadzi doliną rzeki Poprad przez Popradzki Park Krajobrazowy, łączy górskie uzdrowiska (Piwniczna-Zdrój, Krynica-Zdrój, Muszyna); drogi gruntowe, asfaltowe i ścieżki

5. WIŚLANA TRASA ROWEROWA - CZĘŚĆ MAŁOPOLSKA

Choć to najbardziej “oddalona” trasa jeśli chodzi o ścieżki rowerowe w polskich górach, jednak jest ona zdecydowanie warta uwagi i równie widokowa. Choć wykończony fragment zaczyna się pod Krakowem, zacząć można już w Beskidzie Śląskim.

W Polsce jest ponoć projekt zrealizowania profesjonalnej trasy rowerowej wzdłuż całej Wisły od jej początku aż do ujścia do Bałtyku w Zatoce Gdańskiej. Jak na razie, możemy korzystać z ukończonych fragmentów w różnych częściach Polski.

Moja dzisiejsza propozycja to małopolski odcinek tej trasy, częściowo wyremontowany i przygotowany pod rowerzystów. Liczy prawie 250 kilometrów i przebiega przez Kraków.

WIŚLANA TRASA ROWEROWA w Małopolsce

Długość: ok. 236km (trasa biegnie dalej wzdłuż Wisły, choć nie jest wykończona)

Przebieg: początek przygotowanej ścieżki wyznaczony jest na okolice stawów w Jawiszowicach. Biegnie przez Kraków i kończy się w Szczucinie.

Poziom trudności: dla każdego, profil trasy jest dość płaski

Charakterystyka: trasa wzdłuż Wisły, odcinek małopolski, w trakcie rozbudowy; płaska i raczej asfaltowo-szutrowa

Szerokiej drogi! A jeśli jesteście początkujący na rowerze i chcecie zobaczyć naprawdę wyjątkowe widoki, poczytajcie więcej o Velo Czorsztyn, prawdopodobnie najpiękniejszej trasie rowerowej w Polsce 😉

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz