Jaka jest najpiękniejsza ścieżka rowerowa w Polsce? Podczas ostatniego pobytu w polskich górach miałam okazję sprawdzić na własnej skórze mocnego kandydata. Dziś przychodzę z opisem ścieżki rowerowej Velo Czorsztyn – i tak, jak dotąd jest to moim zdaniem najpiękniejsza ścieżka rowerowa w Polsce, a dodatkowo – łatwo może się nią przejechać dosłownie każdy!
Velo Czosztyn - najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce
Velo Czorsztyn - opis trasy
Velo Czorsztyn to ścieżka rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego w Pieninach. Liczy 27 kilometrów i jest w całości wyasfaltowana i przeznaczona dla rowerów. Z trasy podziwiać możemy piękne jezioro, okoliczne góry – Pieniny, Gorce, Tatry – a także zabytkowe zamki: z XIV wieku w Czorsztynie i Zamek Dunajec w Niedzicy. Jest to prosta trasa, którą jest w stanie przejechać niemal każdy. Chętnie wybierają się na nią rodziny z dziećmi.
Ścieżka tworzy pętlę przy założeniu, że z Czorsztyna do Niedzicy przeprawimy się promem. Trasę można też przejechać w dłuższej wersji, 40-kilometrowej pętli z drogą publiczną przez Pieniński Park Narodowy za Czorsztynem.
Velo Czorsztyn - 2 warianty przejazdu
Oficjalny i przygotowany pod turystów szlak liczy dokładnie 27,3km i razem z przeprawą promową (dostępną w sezonie „ciepłym”, w zależności od pogody) stanowi pętlę. Można więc zacząć go w dowolnym momencie, zwłaszcza, że wypożyczalnie rowerów – zarówno zwykłych, bardziej profesjonalnych jak i elektrycznych – znajdują się niemalże w każdej miejscowości dookoła jeziora.
Trasę można przejechać jednak bez przeprawiania się promem: musimy wtedy przejechać fragment drogą publiczną z samochodami przez Pieniński Park Narodowy za Czorsztynem. Piszę za Czorsztynem – bo w tej formie polecam szlak robić właśnie z tej strony (z północy na południe), ponieważ w tę stronę będzie dłuższy zjazd. Dodatkowo, tylko po tej stronie asfaltu jest dostępny dla rowerów szerszy kawałek pobocza. To ważne, gdyż ta droga potrafi być ruchliwa.
Mapa trasy z przeprawą promową oraz w wersji pętli 40km:
Velo Czorsztyn - poziom trudności
Profil trasy jest praktycznie płaski, a cała ścieżka jest świeżo wyasfaltowana i przygotowana dla rowerzystów. Przejechać nią może praktycznie każdy! Kilka podjazdów jest, ale są one niewielkie (największy czeka nas w Falsztynie), choć z pewnością przyda się minimum kondycji. W dłuższej wersji 40km jest nieco bardziej wymagająca, gdyż za Czorsztynem jest chwila podjazdu, a za nim długi zjazd obok samochodów drogą publiczną, na której trzeba zachować większą ostrożność.
Ścieżka jest prosta, w świetnym stanie technicznym, a w okolicznych miejscowościach jest mnóstwo wypożyczalni rowerów – zarówno klasycznych jak i elektrycznych. Jest bardzo popularna wśród rodzin z dziećmi.
Velo Czorsztyn - przebieg ścieżki
Ponieważ trasa jest pętlą, można rozpocząć ją w dowolnym miejscu. Wypożyczalnie rowerów znajdziemy dosłownie w każdej miejscowości przy jeziorze, oferują one też zazwyczaj od razu parking w cenie.
Parkingi znajdziemy w Kluszkowcach, Niedzicy, Frydmanie, Maniowach, Hubie oraz Dębnie.
Velo Czorsztyn - czas przejazdu
Czas, w jakim przejedziemy jest oczywiście indywidualny i zależy od tego, czy jedziemy rowerem zwykłym czy elektrycznym, czy wybieramy się z dziećmi, jaką mamy kondycję itp. Jednak sam przejazd w krótszej wersji powinien zająć ok. 2h, dłuższy ok. 3h. Warto jednak przeznaczyć na wycieczkę więcej czasu, by móc zatrzymać się, nacieszyć oko widokami czy pozwiedzać okolicę.
Velo Czorsztyn - atrakcje na trasie
W okolicach jeziora warto wybrać się na wizytę do dwóch zamków, zahaczyć o zaporę wodną w Niedzicy, z której rozpościerają się piękne widoki na zamek, przeprawić promem czy zatrzymać na kawę i coś słodkiego w pobliskich budkach. Można wybrać się także na spływ Dunajcem.
- XIV-wieczny Zamek „Dunajec” w Niedzicy: wstęp kosztuje 25PLN (19 ulgowy), za dodatkowe 7PLN wejdziemy też do starej wozowni. W zamku można również spać! Ofertę noclegową w starych komnatach możecie sprawdzić na oficjalnej stronie zamku TUTAJ.
- ruiny zamku w Czorsztynie: 10PLN bilet normalny (5PLN ulgowy), szczegóły TUTAJ
- prom pomiędzy zamkami: dla rowerzystów 18PLN w jedną stronę,; bez roweru: 12PLN w jedną stronę i 24 w obydwie (dla dzieci 10 i 20PLN, do lat 3 za darmo). Jest kilku przewoźników.
- dostępne są również rejsy widokowe po jeziorze, szczegóły np. TUTAJ.
- Rafting – spływ przełomem Dunajca. Tu znajdziecie szczegóły takiej wycieczki. Koszt to ok. 75PLN.
Velo Czorsztyn - wypożyczenie roweru
Jak już wspomniałam, w okolicach nie powinno być trudności z wypożyczeniem roweru.
Wypożyczalnie znajdują się m.in. w Kluszkowcach, Niedzicy, Maniowach, Frydmanie czy Hubie. W sezonie w weekendy rowery najlepiej rezerwować jednak z wyprzedzeniem, gdyż trasa jest całkiem popularna i przyciąga wielu turystów. Z tego samego względu polecam wybrać się na nią poza sezonem lub w trakcie tygodnia, jeśli przyjeżdżamy latem. W szczycie sezonu potrafi być podobno nieco „zatłoczona”.
Ceny rowerów zaczynają się od 50PLN za zwykły rower oraz od 120PLN za elektryczny.
Na rowery i w Pieniny moi drodzy! A jeśli szukajcie więcej ścieżek w polskich górach, zajrzyjcie do kolejnego mojego wpisu o kolejnych czterech trasach rowerowych w okolicach polskich gór:
Pingback: Ścieżki rowerowe w polskich górach - 5 pomysłów na super wycieczki rowerem - Alicja | Couchsurfing traveler