Trasy piesze Warszawa i okolice – 15 propozycji

Trasy piesze Warszawa i okolice – 15 propozycji

Szukasz dłuższych tras pieszych w Warszawie i okolicach? Chcesz przebywać w naturze, uprawiać intensywniejszy trekking nie wyjeżdżając od razu z miasta i nie musząc uciekać w Bieszczady? Przygotowałam listę prostych, ciekawych szlaków do ok.10km – trasy piesze Warszawa i okolice polecają się również Waszej uwadze 😉 Znajdziecie tu kilka szlaków w samej Warszawie oraz kilka poza granicami miasta, ale z łatwym dojazdem komunikacją miejską.

trasy piesze warszawa i okolice

Trasy piesze Warszawa i okolice

Trasy są proste, płaskie, dla każdego, różnej długości, na każde tempo, tylko w naturze. Podaję orientacyjne czasy przejścia, ale można je dopasować do siebie, wiele z nich nada się także dla biegaczy lub rowerzystów. Szukałam pętli i tras do 10km, by nie były nudne, wygodne z dojazdem i by można było wybrać coś zarówno na pół dnia aktywności jak i szybkie intensywne dwie godziny w ciągu dnia.

(Przy nazwach tych szlaków, które już sama przeszłam, umieszczam zielony znaczek check – jeśli macie do nich więcej pytań śmiało kontaktujcie się ze mną przez mojego Instagrama lub w komentarzach! 🙂 )

1. Truskawska pętla w Kampinosie - 10km (3h) ✅

Pierwszy szlak leży w Kampinoskim Parku Narodowym tuż nad Warszawą. Szlaków w okolicach jest dużo – dlatego pilnujcie trasy. Osobiście pobłądziłam i mój spacer okazał się dłuższy niż zakładały mapy; z dojazdem ze stolicy może Wam zająć nawet i pół dnia. Pełna pętla jest całkiem ciekawa, po drodze jest kilka kładek spacerowych i rozlewisk.

TRUSKAWSKA PĘTLA W KAMPINOSIE

Długość: 10 km

Czas: ok. 3h

Zaczynamy na końcu Truskawia na parkingu – można także dojechać tutaj komunikacją miejską z Warszawy (autobus nr 210 z Metra Młociny), trzeba wtedy doliczyć 0,5kmx2 na dojście z przystanku do początku trasy. Ruszamy czerwonym szlakiem ścieżką edukacyjną „Do Karczmiska” – jest to ciekawy fragment, bo są tu nowe kładki spacerowe, miejsca do obserwacji przyrody, rozlewiska, tereny bagienne.

Po ok.4km w Karczmisku (gdzie dawniej stała karczma, dziś jest jedynie las) należy szczególnie pilnować mapy, bo łatwo to miejsce przegapić – tutaj należy skręcić w lewo na zielony szlak. Dalej po drodze miniemy mogiłę powstańców z 1863 roku (odbyła się tu Bitwa pod Budą Zaborowską, jedna z ważniejszych w trakcie powstania styczniowego), a niedaleko za nią polanę piknikową. Z polany do parkingu prowadzi już prosto żółty szlak mierzący dokładnie 3,9km.

2. Rezerwat Łosiowe Błota - 6km (1,5h) ✅

Przyjemna pętelka na granicach Warszawy tuż za WATem przy ulicy Radiowej na Bemowie. Jest to jeden z nielicznych chronionych rezerwatów przyrody na terenie miasta. Znajdziemy na nim kawałek przyjemnej drewnianej kładki – pomost nad łosiowymi Błotami – a do podziwiania są rozległe mokradła.

Łosiowe Bagna i Las Bemowo to przemiła okolica na spacer, w dodatku bardzo łatwo dostępna w dojeździe komunikacją miejską. Wystarczy dotrzeć w okolice ulicy Kocjana/Iskry (autobusy 149 i 320) lub Radiowej (Fort Radiowo, 167 i 320). Samochód możemy zostawić na parkingu przed wejściem do rezerwatu przy ulicy Kocjana przechodzącej w Decowskiego.

W lesie zobaczymy sporo rozlewisk, nad jednym z nich powstała nawet drewniana kładka obserwacyjna. W pozostałych miejscach – jak mówi nazwa – możemy faktycznie trafić na tereny błotniste, a niektóre mniejsze ścieżki po deszczach i roztopach mogą być wręcz niedostępne.

łosiowe-blota-mapa

ŁOSIOWE BŁOTA

Długość: 6 km

Czas: ok. 1,5h

3. Pętla w Lesie Bielańskim - 5km (1,5-2h) ✅

Nie ruszając się wcale z Warszawy przyjemną pętlę możemy zrobić w Lesie Bielańskim. Wbrew pozorom teren jest urozmaicony, po drodze natrafimy na kładki, przystanki piknikowe, schodki, wieżyczkę kolektora bielańskiego i niewielką rzeczkę Rudawkę. Zimą jest przepięknie! Spacer można zacząć z parkingu przy klasztorze Kamedułów przy UKSW na końcu ulicy Dewajtis. Spacer można też dowolnie wydłużyć zagłębiając się w kolejne alejki lasu.

LAS BIELAŃSKI

Długość: 5 km

Czas: ok. 1,5h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

4. Fort Beniaminów - 10,5km (3h) (można skrócić)

Ciekawy szlak niedaleko jeziora Zegrzyńskiego z historycznymi elementami. Okoliczne fortyfikacje to niedoszła budowa połączenia Twierdzy Warszawa z Twierdzą Zegrze. Podczas obydwu wojen światowych Fort Beniaminów służył jako obozy jenieckie dla żołnierzy. Dziś bez ograniczeń można eksplorować pozostałości fortyfikacji. Trasę można zacząć w Białobrzegach nad jeziorem, ruszając w stronę fortu i robiąc pętlę leśnymi ścieżkami.

Możliwy jest również dojazd komunikacją miejską z Warszawy do punktu startu – przystanek Białobrzegi Wczasowa, linia nr 705 z Metra Marymont. Pomysł na szlak wzięty od przekraczajacgranice.pl

FORT BENIAMINÓW

Długość: 10,5 km

Czas: ok. 3h (można nieco skrócić wybierając inne ścieżki wracając z fortu)

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

5. Rezerwat Łęgi Czarnej Strugi & Puszcza słupecka - 11,8km (3h)

Jeden ze szlaków obok podwarszawskich Marek. Zacząć można zostawiając samochód w pobliżu skrzyżowania ulicy Strużańskiej ze Spacerową – na Google jest tu nawet oznaczony potencjalny parking „Parking Puszczy Słupeckiej”. Do tego samego miejsca dojeżdża także komunikacja miejska z Warszawy – autobus linii 140 z Metra Trocka. Szlak prowadzi przez tereny zielone z jednym pomnikiem przyrody, i choć ma prawie 12km długości, można go skrócić nawet do 3 kilometrów wybierając nieco inne ścieżki po drodze.

REZERWAT ŁUGI CZARNEJ STRUGI & PUSZCZA SŁUPECKA

Długość: 11,8 km

Czas: ok. 3h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

6. Puszcza słupecka - 6,5km (1,5h) ✅

Obok poprzedniego szlaku niedaleko Marek można wybrać o połowę krótszy w samym sercu Puszczy Słupeckiej – zaczynamy z tego samego parkingu wspomnianego wcześniej. Pętla ma niewiele ponad 6 kilometrów.

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

To bardzo przyjemne okolice, a las spory i okazały! Drzewa pokryte sa tutaj charakterystycznym, „wyblakłym” mchem przypominającym kolor fasady Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

PUSZCZA SŁUPECKA

Długość: 6,5 km

Czas: ok. 1,5h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

7. Nieborów i Park Romantyczny w Arkadii

Zespół pałacowy w Nieborowie jak i fotogeniczny akwedukt z 1784 roku widział już na zdjęciach prawdopodobnie każdy. I choć to pozycja najbardziej oddalona od Warszawy na dzisiejszej liście (75km), to nie mogę jej pominąć, bo jest wyjątkowo obiecująca w widoki.

Jako jedyna pozycja jest to też trasa płatna –  wstęp do kompleksu pałacowo-parkowego kosztuje 30PLN (20PLN ulgowy), do tego można także kupić bilet wstępu do zwiedzania pałacu. Nie zaproponuję tu też kolejnej mapki, bo z podziwianiem poszczególnych zabytkowych budynków, robieniem zdjęć i dojazdem będzie to kwestia bardzo indywidualna, ale z pewnością można tam porządnie pospacerować.

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

8. Pętla nad Zalewem Zegrzyńskim w Arciechowie - 10,5km (3h)

Potencjał tego spaceru jest spory, gdyż niemalże połowa wiedzie bezpośrednio nad zalewem. Zacząć można gdziekolwiek tam, gdzie znajdziemy parking przy trasie (np. w okolicach sklepu spożywczego w Starych Załubicach?). Jest też możliwy dojazd autobusem z Warszawy (nr 705 z Metra Marymont) na przystanek Stare Załubice, Wolica 01, który jest idealnie przy trasie.

PĘTLA NAD ZALEWEM ZEGRZYŃSKIM

Długość: 10,5km

Czas: ok. 3h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

9. Rezerwat Horowe Bagno - 8,5km (2,5-3h) LUB 5km (1,5h)

Pętla w Markach pod Warszawą w rezerwacie uroczych rozlewisk. Trasę można skrócić do niepełnych 5 kilometrów pomijając schron bojowy Regelbau 514 na jego północnym krańcu (punkt 2 na mapce) i robiąc krótszą pętlę ulicą Dużą. Najlepiej  zacząć parkując przy ulicy Wiśniowej przy siłowni plenerowej.

REZERWAT HOROWE BAGNO

Długość: 8,5km lub 5km

Czas: ok. 2,5h lub 1,5h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

10. Spacer w Lesie Młochowskim pod Podkową Leśną - 5km (1h15) ✅

Prosty spacer alejkami Lasu Młochowskiego koło Podkowy Leśnej. Krótki szlak polecam połączyć z wizytą w wybitnej cukierni Weranda w Podkowie Leśnej, gdzie zjecie najlepszy sernik pistacjowy i najlepszą bezę z kremem pistacjowym w Waszym życiu 😉 Do Podkowy Leśnej z Warszawy można dojechać koleją podmiejską – warto odwiedzić samo miasteczko nazywane wręcz miastem ogrodów – jest przepiękne.

LAS MŁOCHOWSKI

Długość: 5km

Czas: ok. 1h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

Ścieżek w lesie Młochowskim jest mnóstwo, a sam rezerwat całkiem urozmaicony. Przyjemna i spokojna okolica, wielogatunkowy drzewostan, ścieżki dla rowerów MTB, którymi również możemy podążać, leśny pump track – naprawdę jest tu gdzie miło pobłądzić. Możemy tu dowolnie przeplatać długością spaceru wybierając przeróżne dróżki po drodze – ja wydłużyłam spacer do 8km. A na koniec, już wedle tradycji – beza w Podkowie Leśnej 🙂

Najlepsze w Podkowie Leśnej: beza i sernik pistacjowy w cukierni Weranda

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

11. Rezerwat Żurawiowe w Kampinosie - 9,5km (2,5-3h)

Kolejna propozycja na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym, tym razem w jego centralnej części. Początek znajduje się na Parkingu Roztoka. Idziemy szlakiem zielonym przez Rezerwat Żurawiowe, „lisią norę”, zataczając pętlę do polany wypoczynkowej Posada Łubiec. Zimą trasę można skrócić pomijając różowy fragment z mapki – prowadzi do ładnej polany paproci, która zimą będzie niewidoczna. Szlak będzie wtedy liczył 8,5km.

REZERWAT ŻURAWIOWE W KAMPINOSIE

Długość: 9,5 km lub 8,5 km

Czas: ok. 2,5-3h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

12. Pętla do dębu Powstańców w Kampinosie - 9km (2,5h) ✅

Jeszcze jedna propozycja spaceru w Kampinosie, tym razem w jego zachodniej części. Z profesjonalnego parkingu we wsi Granica możemy odbyć ośmiokilometrową pętlę do ponad 250-letniego dębu nazywanego Dębem Powstańców, będącego jednocześnie pomnikiem przyrody. Spacer nie powinien zająć więcej niż 2h.

PĘTLA DO DĘBU W KAMPINOSIE

Długość: 9 km

Czas: ok. 2,5h

Wyznaczona trasa pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną KPN „Skrajem puszczy”, której część to nowe kładki spacerowe z wieżą widokową na okoliczne łąki. Zaczynamy z parkingu zagłębiając się w las, gdzie na początku czeka nas kilka górek. Trasa jest spokojna, dlatego dzięki nim robi się ciekawiej.

Ścieżka dydaktyczna „Skrajem puszczy”

W połowie dotrzemy do ok. 300-letniego dębu, na którym carscy kozacy wieszali powstańców z 1863 roku. Można tu odpocząć pod małą wiatą piknikową. Powrót od dębu prowadzi już przez na wpół polną ścieżkę – zobaczymy tu pozostałości po dawnej osadzie Bieliny w postaci kilku budynków, słupów energetycznych, a także schrony z II wojny światowej. Przed końcem trasy  po lewo miniemy cmentarz powstańców zbudowany na planie orła wznoszącego się do lotu.

trasy piesze warszawa i okolice
trasy piesze warszawa i okolice
trasy piesze warszawa i okolice

Pierwsze wzniesienia, Dąb Powstańców oraz cmentarz z 1942 roku

Okolice Granicy obfitują też w inne trasy spacerowe, jest tu duży parking z toaletą, polana ogniskowa, skansen z budownictwem puszczańskim – jest to więc świetna baza wypadowa dla dłuższych wycieczek w Kampinosie. Listę ścieżek i szlaków możecie podejrzeć na oficjalnej stronie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Dojazd z Warszawy zajmuje tu chwilę, jednak zdecydowanie warto poświęcić czas na dotarcie do tego miejsca! Bardzo polecam poświęcić chwilę w samej wsi Granica – zobaczyć tu można zabytkowe tradycyjne chaty kampinoskie, piękne siedziby leśnictwa Kampinos i remontowanego Muzeum Puszczy Kampinoskiej oraz Aleję III Tysiąclecia. Jest tu też duży wybór tras na wycieczki rowerowe.

Muzeum Puszczy Kampinoskiej

Chata kampinoska

13. Twierdza Modlin - 9km (2,5h) LUB krócej

Jedno z najbardziej znanych miejsc w okolicach Warszawy – Twierdza Modlin. Proponowany szlak, jaki znalazłam w mapach Komoot liczy aż 9,2 km, ale z pewnością można go skrócić, obchodząc twierdzę dowolnie. Jest to bardzo prosty spacer, ale w jego wypadku warto zarezerwować więcej czasu na eksplorowanie pozostałości twierdzy.

TWIERDZA MODLIN

Długość: 9 km

Czas: ok. 2,5-3h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

14. Puszcza Bolimowska - spacer dookoła Polany Siwica - 5,3 lub 7,3 km (1,5-2h)

Krótka opcja w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Po drodze powinniśmy zobaczyć nieduży zbiornik wodny, poza nim – to po prostu spacer po lesie. Można zrobić wersję krótszą (niebieska linia na mapce) i nieco dłuższą. Kawałek dalej znajduje się również wysadzony lipami piękny Trakt Budnicki i przepiękny zabytkowy dworek myśliwski Radziwiłłów z przełomu XIX i XX wieku – jednak nie znalazłam jeszcze konkretniejszych tras w tych okolicach. Trzeba będzie poeksplorować 😉

POLANA SIWICA W PUSZCZY BOLIMOWSKIEJ

Długość: 5,3 lub 7,3 km

Czas: ok. 1,5-2h

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

15. Las Kabacki - 7,5km (2h) ✅

Na koniec symboliczna opcja spaceru po Lesie Kabackim – bo ze względu na bliskość i dostępność dla warszawiaków nie mogło zabraknąć go w tym wpisie. Dojazd komunikacją miejską będzie bardzo prosty – wystarczy dojechać do Metra Kabaty lub na pętlę autobusową o tej samej nazwie. Długość szlaku można nieco modyfikować, choć opcje są raczej ograniczone – las to dwie główne aleje i przecinające je krótsze alejki.

Moja propozycja to start ze skrzyżowania ulicy Kabackiej i Stefana Dembego (wzdłuż tej drugiej są miejsca parkingowe), tuż przy wejściu do lasu i pętla prowadząca przez sam jego środek. W okolicy jest także wyznaczona trasa biegowa o długości 10km i ścieżki rowerowe.

LAS KABACKI

Długość: 7,5 km

Czas: ok. 2h (można nieco go skrócić lub zatoczyć kilka kółek, choć opcji nie jest wcale dużo)

trasy piesze Warszawa i okolice ; hiking w Warszawie ; trasy spacerowe w Warszawie i okolicach

Po spacerze tutaj przyznam, że Las Kabacki nie urzekł mnie zbyt mocno – teren jest płaski i dość jednolity, a las wcale nie tak duży jak wydaje się na początku. Zobaczymy tu sporo powalonych drzew, możemy także zahaczyć o symboliczne miejsce katastrofy samolotu „Kościuszko” z 1987 roku. W wypadku czarteru PLLOT na trasie Chicago-Warszawa zginęły wtedy aż 183 osoby (wszyscy znajdujący się na pokładzie) i do dziś pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa. W trakcie próby podejścia do lądowania awaryjnego samolot „skosił” tu pas drzew o długości 370 metrów.

Jeśli macie ochotę na jeszcze więcej spacerów, możecie zajrzeć do mojego kolejnego wpisu z następnymi 15 trasami. Znajdziecie też tam więcej propozycji dla tych znajdujących się bliżej prawego brzegu Wisły. Dobrego wędrowania!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz