Jak stworzyć idealny profil na couchsurfingu? 7 prostych kroków

Jak stworzyć idealny profil na couchsurfingu? 7 prostych kroków

Często słyszę o problemach z couchsurfingiem – „nikt nie chce mnie przyjmować”, „nikt mi nie odpisuje”, „chyba nie mogę znaleźć nikogo dla siebie” itp. Skutkuje to zniechęceniem do korzystania z portalu – a szkoda tracić tę okazję, bo można łatwo to naprawić! Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłabym uwagę to dobry profil. Poznajcie kilka moich wskazówek, jak stworzyć taki profil na couchsurfingu, żeby podróżować z nim łatwiej i efektywniej.

couchsurfing friends

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest couchsurfing i o co dokładnie w nim chodzi, zajrzyj do mojego ogólnego wpisu klikając TUTAJ

Couchsurfing - profil idealny w kilku krokach

Idealny profil

No dobra, to przede wszystkim – idealny profil na couchsurfingu nie istnieje! (Tak jak ideały nie istnieją w ogóle nigdzie w życiu). Profil będzie dobry, jeśli będzie odzwierciedlał jacy jesteście naprawdę i będzie w nim wystarczająco dużo informacji. Ale po kolei.

1. Zdjęcia

Wyobrażacie sobie pojechać do kogoś za granicą lub choćby spotkać się z kimś nie wiedząc jak wygląda? Zdjęcie na couchsurfingu to podstawa! Najlepiej, żeby było na nim dobrze widać twarz i oczy – nie bez powodu mówi się, że są zwierciadłem duszy (choć tak, brzmi to górnolotnie).

Uwaga: CS to nie galeria na Tindera ani do CV. Zdjęcia powinny oddawać wasz charakter – niektórzy są romantykami i lubią estetyczne kadry, inni śmieszkują w słowiańskim przykucu lub przebraniach na imprezie. Takie rzeczy łączą! Najlepiej dodać zdjęcia z różnych podróży, naszych okolic i z dotychczasowymi couchsurferami – to zwiększa wiarygodność i zaufanie. Polecałabym dodać nie mniej niż 5 zdjęć.

Moje przykładowe zdjęcia z couchsurfingu:

2. Opis

W opisie na couchsurfingu jest kilka elementów do wypełnienia: podstawowe dane (wiek, języki obce, płeć, odwiedzone kraje), krótki opis o sobie oraz o zainteresowaniach i doświadczeniach. Warto kompaktowo wypełnić je wszystkie, trzymając się złotej zasady: nie za mało, nie za dużo. Łatwo przesadzić z opisem, a nie warto. Dlaczego?

Szukając hosta na couchsurfingu przeglądamy zazwyczaj wiele profili – kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt. A aktywny i ciekawy host w dużym mieście otrzymuje zazwyczaj dużo próśb o nocleg lub spotkanie. I tu liczy się czas – nikt nie ma go na tyle, by czytać cudze elaboraty. Nawet najciekawszych ludzi na świecie. Gdybym miała tyle czytać za każdym razem to korzystanie z CS byłoby nieznośnie upierdliwe! Gdy opis jest za długi, ludzie zwyczajnie go pomijają. A jeśli jest za krótki – nie wiedzą, kogo właściwie mogą spotkać, więc odmawiają.

Tu przykłady dobrych „kompaktowych” profili:

couchsurfing-profil

PROTIP: nie wypełniaj dokładnie wszystkich pól opisami, ale wybierz jedno, które jest dla Ciebie najważniejsze – np. możesz skupić się na opisie swojej najciekawszej podróży lub innego doświadczenia, i nie wymieniać już tysiąca ulubionych filmów i książek. Jeśli nic takiego nie przychodzi ci do głowy – opisz dokładniej swoje główne hobby, co i dlaczego w nim lubisz. Przyrządzasz najlepsze kanapki na świecie? A może chcesz uzewnętrznić się, dlaczego chcesz korzystać z couchsurfingu? Skup się na jednej, konkretnej rzeczy, która może szczególnie zainteresować innych.

3. Osobowość

Łatwo ulec wrażeniu, że z couchsurfingu korzystają tylko super odważne i ekstrawertyczne osoby. To nieprawda! Takie spotkania wymagają odwagi, ale właśnie wiele osób korzysta z portalu by się ośmielić. Ludzie są przeróżni, ale zawsze i wszędzie znajdziemy podobne dusze. Dlatego warto napisać o sobie szczerze w profilu – jesteś nieśmiały, nie ukrywaj tego! Inni też są. A może przeciwnie – lubisz imprezy? Widziałam na couchsurfingu masę profili osób, które szukały towarzystwa na wyjścia.

PROTIP: często osobowość wynika już z samej dynamiki opisu – emotikonek, użytych słów, długości zdań czy zainteresowań. Otwarta i bardziej ekstrawertyczna osoba użyje prawdopodobniej więcej wykrzykników i lakonicznych zdań, poukładana i spokojna zadba o kropki i przecinki. Zwróć na to uwagę, pomoże także w szukaniu.

4. Zainteresowania, czyli prawda zawsze się obroni

Słuchacie Vito Bambino, ale muzyka klasyczna wygląda na profilu mądrzej? Mało czytacie, ale bycie fanem Tokarczuk chyba czyni człowieka głębszym? Jecie mięso, ale w sumie wege jest teraz w modzie? No nie! Na couchsurfingu najlepiej sprawdza się naga prawda. To właśnie nasze śmiesznostki, hobby i nietypowe przyzwyczajenia czynią z nas ciekawych ludzi. I to one nas łączą.

Zainteresowania to idealne punkty wspólne, po których można znaleźć przyjaciół na couchsurfingu. Tu nie ma sensu kłamać – we własnym interesie 😉 Podobny gust muzyczny, ulubione książki, umiłowanie suchych żartów, pasja do hikingu, jajek lub kraftowych piw, dywanów i Netflixa. Dzięki temu gwarantujemy sobie nie tylko zainteresowanie innych, ale i dobrze spędzony wspólny czas.

5. Dystans i szczerość

Couchsurfing to nie rozmowa biznesowa ani laurka dla kogoś. Nie ma co układać tu eleganckich zdań lub silić się na nienaturalną uprzejmość – warto na profilu być szczerym i pisać tak jak do przyjaciół. W końcu właśnie chcemy, by ci ludzie z internetu się nimi stali 😉

Mój przykład: z Ahmadem z Genui podłapałam kontakt, bo zaczęłam „kłócić się” na temat Miłości w czasach zarazy – na swoim profilu napisał, że to jego ulubiona książka, podczas gdy ja jej nie znoszę 😉 Shannel w Kampali gościła mnie, bo chciała, bym upiekła jej pizzę, którą się na profilu „reklamuję” (co mogę zaoferować). A Francesco z Włoch przyjął mnie, bo żartowaliśmy na temat bałaganu i prasowania (ludzie, którzy prasują pościel to dla nas kosmici).

couchsurfing ahmad
couchsurfing shannel
couchsurfing francesco

couchsurfing profile

6. Dopasowanie

W couchsurfingu należy postawić na dopasowanie, czyli szukać kontaktu z ludźmi, z którymi coś nas łączy. Trzeba zatem dać w profilu taki punkt zaczepienia, by inni poczuli z nami jakąś więź – może to być jakaś przygoda z życia, głupia sytuacja, żart, opinia, praca itp.

Mój przykład: z innymi często łączy mnie zamiłowanie do czytania i doświadczenie z muzyką – przez parę lat pracowałam jako dziennikarka muzyczna. Pisząc o tym, „przyciągam” do siebie ludzi grających na instrumentach, chodzących na jam session. Dużo osób podejmuje też rękawicę, którą rzucam pół żartem, pół serio – napisałam mianowicie, że potrafię upiec najlepszą pizzę na świecie. Zaskakująco wiele osób chce to zweryfikować! 😀

7. Referencje

Ludzie chętniej goszczą tych, którzy już mają referencje – daje to poczucie bezpieczeństwa jak i dostarcza więcej informacji. Sami zapewne kierujecie się nimi podczas szukania (ja też!) 😉 Jeśli wasz profil wypełnia wszystkie powyższe punkty, a wciąż nikt nie chce was gościć, może to być wina braku referencji. Jak je zdobyć?

Najlepiej gościć kogoś u siebie – łatwiej i bezpieczniej na sam początek. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Można więc napisać osobistą (bez pobytu u kogoś) referencję wzajemnie z naszymi znajomymi, którzy już na CS są i mają więcej doświadczenia. To nie oszustwo – przy nowych kontach w referencjach nie chodzi tyle o opinie, co o bezpieczeństwo i poczucie, że kontaktujemy się z kimś prawdziwym. Sami pewnie balibyście się gościć kogoś bez opinii, co?

Można też pójść na spotkanie CS organizowane w naszym mieście, po którym inni będą mogli taką referencję nam „wystawić”.

PROTIP: Poczucie bezpieczeństwa może dać innym również link do Instagrama czy Facebooka. Chodzi o to, by mogli zweryfikować, czy jesteśmy prawdziwi i czy mogą nam zaufać.

Odpowiednie wiadomości

Ogromne znaczenie ma też pierwsza wiadomość, jaką wyślemy hostowi (zapytanie o nocleg/spotkanie). O tym jednak napiszę już w kolejnym poście! Tymczasem możecie zerknąć na artykuł opowiadający ogólniej o couchsurfingu i jego zasadach:

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz