Couchsurfing: jak napisać zapytanie do hosta?

Couchsurfing: jak napisać zapytanie do hosta?

W trakcie wyszukiwania hostów na couchsurfingu przychodzi moment, w którym musimy w końcu wysłać bezpośrednią prośbę o nocleg/spotkanie. Wiele osób boryka się z tym, że pomimo wysyłania wielu takich wiadomości nie otrzymuje wcale odpowiedzi lub dostaje jedynie odpowiedź odmowną. Poprzednio podkreślałam wagę odpowiednio uzupełnionego profilu i pisałam o skutecznych metodach wyszukiwania hostów. Dziś dam kilka wskazówek na to, jak zwiększyć swoje szanse i szybko napisać dobrą wiadomość na couchsurfingu.

co to jest couchsurfing

Jak napisać wiadomość na couchsurfingu?

Pierwszym krokiem na couchsurfingu jest stworzenie dobrego profilu – jak to zrobić dowiesz się z tego artykułu. Po drugie: dobrze znać mechanikę wyszukiwania hostów – o tym też już pisałam w poprzednim wpisie. Dziś skupimy się na tym, jak najlepiej napisać pierwszą wiadomość – jak powinna wyglądać i co w niej zawrzeć.

1. Poprawny zwrot

To zabrzmi jak najgorszy banał, ale musicie mi uwierzyć, że nie dla wszystkich jest takie oczywiste: przede wszystkim trzeba wpisać poprawne imię osoby, do której się zwracamy. Na couchsurfingu zdarzają się niestety wiadomości na zasadzie kopiuj-wklej, w których niektórzy nawet nie zmieniają imion…

Po drugie, imiona miewają specyficzne akcenty, nietypowe dla naszego alfabetu litery itp. Trzeba na to zwrócić uwagę – osobiście uważam, że w ten prosty sposób okazujemy komuś szacunek. Imię to w końcu nasza najbardziej osobista rzecz, nasz “opis”. To też pierwsze wrażenie, pierwsze słowo, które do kogoś kierujemy. Jeśli w imieniu pojawiają się litery, których nie mamy w klawiaturze – wystarczy je skopiować.

Czasem hości posługują się przydomkami, i w opisie lub w referencjach można doczytać, że wolą, by to za ich pomocą się do nich zwracać.

Mój przykład: czasem piszę również “cześć” w języku hosta (wiadomości zazwyczaj są po angielsku). Nie wszyscy są pewnie zwolennikami, ale myślę, że raczej miło może się komuś zrobić, gdy zobaczy tego typu mini zaangażowanie ze strony pytającego. Gdy widzę polskie “cześć” w zapytaniach od innych na mnie to działa!

2. Szablon wiadomości

À propos wiadomości kopiuj-wklej: nie można wysyłać tego samego do wszystkich, ale zrozumiałe jest stosowanie pewnego rodzaju szablonu. O co chodzi?

W wiadomości najlepiej krótko się przedstawić i napisać coś o charakterze podróży. Tę część można potraktować jako wspólną dla wszystkich – męczące byłoby przecież pisanie za każdym razem tego samego na siłę innymi słowami. Couchsurfing ma nawet opcję zapisania sobie takiego szablonu. Reszta powinna być jednak spersonalizowana.

3. Personalizacja

No właśnie – warto napisać, dlaczego chcemy poznać akurat tę osobę, co prawdopodobnie nas łączy. To nie musi – a wręcz nie może być – elaborat. Chodzi raczej o jakiś drobny punkt wspólny, coś, o czym można by zacząć rozmawiać, żartować.
Mój przykład: w mojej pierwszej wiadomości w życiu na couchsurfingu nawiązałam do zdania z opisu, mówiącego, że głównym miejscem spotkań rodzinnych hostki był kuchenny stół. U mnie w domu rodzinnym było tak samo – napisałam więc o tym, zastanawiając się, czy to bliskość naszych narodów (dziewczyna była Litwinką). Zaczęłyśmy rozmawiać, dziewczyna mnie przyjęła, a po fakcie przyznała, że nie planowała nikogo gościć w tamtym czasie!

4. Dystans

Couchsurfing to nie rozmowa o pracę – tu ważny jest dystans i luz 😉 Nie warto być na siłę uprzejmym i sztywnym – wyobraźcie sobie po prostu, że piszecie do dobrych znajomych. Czasem niewinny żart czyni cuda – pozytywne emocje łączą.

Mój przykład: z Ahmadem z Genui podłapałam kontakt, bo zaczęłam “kłócić się” na temat Miłości w czasach zarazy – na profilu umieścił, że to jego ulubiona książka, podczas gdy ja jej nie znoszę 😉 A Francesco z Włoch przyjął mnie, bo żartowaliśmy na temat bałaganu i prasowania – ludzie, którzy prasują pościel to dla nas kosmici. O specyficznym podejściu do sprzątania Francesco pisał w swoim opisie.

5. Długość

Wiadomość nie może być ani za długa, ani za krótka. Gdy jest za krótka brzmi jakby została wysłana “na odwal się”. Gdy jest za długa – mało kto ma czas ją czytać. Należy pamiętać, że aktywni hości w dużych miastach i bardzo popularnych miejscach otrzymują dziennie nawet kilka/kilkanaście (w skrajnych przypadkach kilkadziesiąt) wiadomości.

6. Szanuj reguły innych

Niektórzy hości w opisie swojego domu lub mieszkania zamieszczają pewne reguły – trzeba zabrać swój ręcznik/pomagać w myciu naczyń/sprzątaniu/ piszą, że nie mogą hostować w weekendy/ tylko na dmuchanym materacu/ nie chcą, by przyjeżdżać późno w nocy. Trzeba to uszanować, warto też dać znać, że się z “regułami” zapoznaliśmy. Niektórzy zamieszczają nawet ukryte słowo, które trzeba zawrzeć w wiadomości – tak dystansują się od osób, które nawet nie czytają profilu przed wysłaniem zapytania o nocleg.

7. Przedstaw wszystkich podróżników

Czasem podróżujemy z koleżanką, kolegą, siostrą, chłopakiem. Jeśli nie mają profilu na couchsurfingu warto coś o nich krótko napisać, dać link do ich mediów społecznościowych, by host wiedział, kogo dokładnie ma gościć.

8. Dawaj od siebie!

Couchsurfing to WYMIANA. Jest darmowy, ale chodzi w nim o dzielenie się – dlatego napisz, co możesz zaproponować od siebie. Może wspólne gotowanie? Przyrządzenie najlepszej jajecznicy pod słońcem? Pomoc w nauce na instrumencie? Jakiś drobiazg z naszego kraju? Warto tu przeczytać dokładnie profil hosta w poszukiwaniu informacji, co mogłoby najbardziej go zainteresować i ucieszyć.

couchsurfing shannel

Upiekłam pizzę w Ugandzie 😉

Mój przykład: w profilu oferuję upieczenie pizzy (bo robię najlepszą na świecie, wink wink) i wiele osób jest nią zainteresowanych. Shannel w Kampali bardzo chciała spróbować mojej pizzy, nauczyłam też piec Olę w Poznaniu. A jako hostka dwa razy dostałam książkę, bo jestem zdeklarowaną książkoholiczką <3

9. Czas

Wiadomość z zapytaniem o nocleg należy wysłać z odpowiednim wyprzedzeniem. Odpowiednie oznacza nie tylko wystarczająco wcześnie, ale też nie za wcześnie. Należy pamiętać, że użytkownicy couchsurfingu to podróżnicy ze zmiennymi planami – nie wiedzą, czy za miesiąc/dwa będą w domu. Dużo popularniejsze są zapytania “last minute”, istnieje też specjalna zakładka w profilu mówiąca o tym, czy ktoś chce gościć “na ostatnią chwilę”.  Wiążą się jednak z dużą losowością i niepewnością podróży i nie polecam tej “metody” na początek.

Mój przykład: zazwyczaj wysyłam zapytania z wyprzedzeniem około tygodniowym i te cieszą się największą akceptacją. Sama też takie preferuję – a najbardziej nie lubię tych z wyprzedzeniem większym niż miesiąc.

Mam nadzieję, że te wskazówki będą naprawdę przydatne! Możesz też zerknąć do moich innych postów o couchsurfingu, np. o tym, jak szukać hosta lub jak stworzyć dobry profil. A jeśli nie masz jeszcze konta w portalu, możesz je założyć pod tym linkiem.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz