Couchsurfing: jak skutecznie szukać hostów? 10 sprawdzonych wskazówek

Couchsurfing: jak skutecznie szukać hostów? 10 sprawdzonych wskazówek

Wśród pytań o couchsurfing często słyszę: jak skutecznie szukać hostów za granicą? „Nikt mnie nie przyjmuje, co robię nie tak?”. Sceptyczni twierdzą po prostu, że o ile nie jest się młoda i atrakcyjną dziewczyną to „się nie da”. Figę prawda – jest sporo realnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. W poprzednim artykule pisałam o tym, jak stworzyć idealny profil na couchsurfingu, by inni chętniej nas przyjmowali,  a dziś podzielę się wskazówkami na skuteczne poszukiwania przyszłych podróżniczych przyjaciół.

couchsurfing ahmad

Jak znaleźć hosta na couchsurfingu?

Szukanie hosta

Jak znaleźć hosta na couchsurfingu? Jeśli dopiero zaczynasz, polecam przeczytać mój poprzedni wpis o tworzeniu idealnego profilu na tym portalu. Dziś zajmiemy się poziomem dalej, czyli szukaniem hostów.

1. profil

Zabierając się za szukanie hostów, naprawdę najpierw sprawdź czy twój profil wygląda odpowiednio! Dobrze skonstruowany profil to podstawa i nawet najlepsze triki w szukaniu mogą zdać się na nic.

2. Odpowiednie parametry

Wysyłając zapytanie o nocleg/spotkanie wpisuje się takie parametry jak lokalizacja, data podróży, ilość osób i oczekiwania co do noclegu. Należy je dobrze wypełnić, by znaleźć odpowiednią osobę, która będzie dostępna – zadziałają jak filtry i wyświetlą profile pokrywające się z naszymi poszukiwaniami. I odsieją tych, którzy na pewno nie mogą nas przyjąć.

Ważne! Z parametrami nie ma co przesadzać. Na couchsurfingu do wyboru jest np. opcja „pet friendly” czy „dostępne dla wózków inwalidzkich”. Jeśli czegoś nie potrzebujesz, nie zaznaczaj – to może ograniczyć wyniki wyszukiwania!

Tak wyglądają filrty przy szukaniu: można wybrać datę, ilość podróżników, rodzaj noclegu (pokój dzielony/prywatny), płeć, wiek, przyjazność palaczom itp., dystans od wybranego miejsca. Nie ma sensu zaznaczać wszystkiego!

Zachęcam również do zajrzenia do wpisu o skutecznym wyszukiwaniu hostów – oprócz parametrów opisałam tam jeszcze kilka innych ważnych punktów.

3. Dopasowanie

W couchsurfingu należy postawić przede wszystkim na dopasowanie, czyli szukać kontaktu z ludźmi, z którymi szczerze coś nas łączy. To może być coś bardzo prostego – ta sama ulubiona książka, podobny gust muzyczny, gra na saksofonie, aktywność lub lenistwo, znienawidzone warzywo czy pasja do kuchni włoskiej. Nie ma też co iść w banały i ogólniki, spróbuj się wyróżnić!

Dotyczy to też wieku czy płci. Jeśli dogadujesz się ze starszymi/młodszymi od siebie – korzystaj z tego! Jeśli jednak ewidentnie nie po drodze Ci z którąś z płci lub nieswojo czujesz się ze starszymi/młodszymi od siebie, zwróć na to uwagę podczas szukania.

4. Czytaj opisy innych!

OGROMNYM problemem na couchsurfingu jest to, że ludzie nie czytają profili i wysyłają zapytania na chybił trafił wyłącznie po lokalizacji. A w opisie znajdują się często bardzo ważne informacje wpływające na to, czy ktoś nas przyjmie, czy nie! Niektórzy zaczęli nawet „ukrywać” w opisie słowo, które trzeba podać w wiadomości. Nie jestem fanką tego rozwiązania, ale poniekąd je rozumiem. Dlatego czytaj opisy!

5. Spersonalizowana wiadomość

Zaskakująco nagminne jest też wysyłanie przez niektórych tych samych wiadomości do wszystkich, których proszą o nocleg, na zasadzie kopiuj-wklej. Często nawet bez zmiany imienia osoby, do której się zwracają… chyba nie muszę tego komentować?

Wiadomości nie muszą być super długie i różnorodne, można używać fragmentów szablonu (cel podróży, o mnie, oczekiwania), ale muszą być napisane do konkretnej osoby! Poprawne imię i minimum personalizacji to podstawa!

Konkretne wskazówki jak napisać taką wiadomość i co w niej zawrzeć opisałam tutaj:

6. Szukaj tego, czego naprawdę potrzebujesz

Jeśli wolisz poznać dziewczynę, wybierz w wyszukiwarce taki filtr. A może dobrze poczułabyś się z parą, która gości innych? Jeśli spanie we wspólnym pokoju nie jest dla Ciebie komfortowe, nie pisz do osób, które oferują takie warunki – ta informacja znajdzie się w profilu. Nie stracisz czasu na pisanie z kimś, kogo „oferta” suma summarum i tak ci nie odpowiada.

7. Czas wyszukiwania

À propos czasu: jeśli na szukanie hostów poświęcasz zaledwie 3 minuty i wysyłasz dwa zapytania, to nie dziw się, że nie możesz nikogo znaleźć. Tak, couchsurfing wymaga czasu i zaangażowania. Brzmi upierdliwie? Niby tak, ale przecież szukanie hoteli czy airbnb też tego wymaga!

8. Zaufaj intuicji!

NIE DA SIĘ przecenić roli intuicji na couchsurfingu. Czasem widzisz kogoś po raz pierwszy, i po prostu czujesz, czy polubisz tę osobę, czy nie. Takie odczucie można mieć też już po przeczytaniu czyjegoś opisu, obejrzeniu zdjęć i wymianie pierwszych wiadomości. Ważne, by tej intuicji słuchać! Moją złotą zasadą jest zwracanie szczególnej uwagi na oczy na zdjęciach – one naprawdę nie kłamią. Albo komuś ufam, albo nie. Jak dotąd sprawdziła się w 100% przypadków 😉

9. Bezpieczeństwo

Tak jak wszędzie, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Jeśli się trochę boisz, wybieraj osoby z referencjami i z dokładniejszym opisem. Czytaj referencje dokładnie. Sprawdź na szybko profile osób, które referencje wystawiły – czy się nie zapętlają/powtarzają. Ja nie trafiłam jeszcze nigdy na oszustwa na CS, ale ostrożności nigdy za wiele.

Nie bój się też prosić o podanie Instagrama/Facebooka, a jeśli masz wątpliwości – zadawaj pytania. Szczerej osobie będzie zależało na tym, byś czuł/a się bezpiecznie i dobrze! Bezpieczeństwie na couchsurfingu poświęciłam też oddzielny wpis.

10. Pamiętaj: nie da się lubić każdego!

Przypomnij sobie swoją klasę z liceum. Czy lubiła/eś w niej każdą osobę? No właśnie 😉 To teraz pomyśl o tym, że couchsurfing to taka klasa, w której są też te mniej lubiane przez ciebie osoby. Brutalna prawda: ty także możesz być dla kogoś taką osobą! Dlatego tak ważny jest szczery opis. Nie frustruj się, jeżeli czasem nie możesz nikogo znaleźć – nie da się lubić z każdym.

Trudna sztuka odpuszczania

Na koniec będę okrutna, ale co mi tam – zwyczajnie nie warto korzystać z couchsurfigu na siłę. Jeśli jedziemy gdzieś, ale nie możemy znaleźć nikogo, kto szczerze by nas zainteresował i kogo chcielibyśmy poznać – nie ma sensu wysyłać zapytań do losowych osób tylko po to, by nocleg był „za darmo”.

Za każdym razem to powtarzam – w couchsurfingu nie chodzi o pieniądze. Oszczędność to oczywiście niesamowity plus, ale jeśli na siłę dobierzemy się z niewłaściwymi osobami, możemy zaserwować sobie (i komuś) po prostu fatalny czas. I sami stwarzamy sobie rozczarowania. Nie warto!

Mam nadzieję, że po tych wskazówkach wyszukiwanie hostów pójdzie Ci jak z płatka 😉 Po więcej rad i ciekawostek zajrzyj do moich pozostałych wpisów o couchsurfingu. Udanych podróży!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz