Co to jest couchsurfing? Jak korzystać z couchsurfingu?

Co to jest couchsurfing? Jak korzystać z couchsurfingu?

Od 2014 roku podróżuję z couchsurfingiem. A co to jest couchsurfing? To międzynarodowy serwis, dzięki któremu można poznawać innych podróżników na całym świecie. Jak mówią twórcy serwisu, "na couchsurfingu znajdziesz przyjaciół, których jeszcze tylko nie spotkałeś".

co to jest couchsurfing

Couchsurfing - co to jest?

Co to jest couchsurfing i skąd taka nazwa?

“Couchsurfing” oznacza dosłownie surfowanie po kanapach – dzięki niemu można znaleźć darmowe zakwaterowanie w różnych miejscach świata lub samemu gościć u siebie innych podróżników. Umowna kanapa podkreśla niezobowiązujący charakter takiego podróżowania – nie trzeba bowiem do niego wiele oprócz chęci i odrobiny wolnego miejsca. Można też jedynie spotkać się z innymi ” na mieście”, nie trzeba od razu nocować. Do dosypozycji jest też forum.

Powstanie portalu

Couchsurfing został założony w 2004 roku w Stanach przez grupę znajomych, a byli to Casey Fenton, Daniel Hoffer, Sebastian Le Tuan oraz Leonardo Bassani da Silveira. Dziś portal zrzesza już ponad 12 milionów ludzi z całego świata. W miastach organizowane są oddolne spotkania couchsurferów na piwo/kawę.

couchsurfing co to

couchsurfing co to / co to jest couchsurfing

Zasady działania

Każdy użytkownik tworzy na couchsurfingu swój profil, w którym zamieszcza zdjęcia i podstawowe informacje o sobie (wiek, miasto, praca, zainteresowania, znajomość języków). Zaznacza się też, co można zaoferować – nocleg u siebie lub tylko spotkanie. Można też wyłącznie zwiedzać świat i korzystać z noclegów – nie musi to działać w obie strony.

Tak wygląda przykładowy profil (zakrywam jedynie nazwisko):

couchsurfing-profil

couchsurfing co to / co to jest couchsurfing

Oprócz podstawowych informacji i zdjęć, na profilu znajdziemy referencje – czyli opinie i komentarze innych osób. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy innym podobał się pobyt/spotkanie, jakie były ich wrażenia i czy można ufać danej osobie.

A po co to wszystko?

Choć korzysta z niego ponad 12mln ludzi, wciąż często dostaję pytania co to jest couchsurfing i czemu służy.

Głównym celem couchsurfingu jest stworzenie międzynarodowej społeczności, wymiana kulturowa i zawieranie przyjaźni. Couchsurfing jest darmowy – za nocleg nie płaci się nic i oczekiwanie jakichkolwiek pieniędzy jest wbrew zasadom portalu. Nie o to tutaj po prostu chodzi 😉

Trzeba jednak pamiętać, że jest to pewnego rodzaju wymiana – poświęcamy wzajemnie swój czas, energię i zaangażowanie. Jedni oferują wspólne zwiedzanie, oprowadzanie po mieście, inni kawę, obiad czy rozmowę w domowym zaciszu. O wzajemnych oczekiwaniach należy poczytać w profilu osoby, którą chcemy poznać, jak i napisać o własnych. Dla wielu sama okazja do praktykowania języka obcego i poznania nowej kultury jest wystarczającym powodem, by skorzystać z couchsurfingu.

Moje doświaczenia

Z couchsurfingiem przemierzyłam jak dotąd ponad 20 krajów, gościłam też wielu podróżników u siebie – np. z Tajwanu, Argentyny, Niemiec, Teneryfy, Japonii. Dzięki temu mam dziesiątki znajomości, w tym wielu prawdziwych przyjaciół na całe życie dosłownie z całego świata – Kenii, Argentyny, Indii, Włoch, Ugandy, Gruzji, Danii, Jordanii, Polski… Gruntem jest otwartość i chęć poznawania świata poprzez ludzi – a uwierzcie, że to najlepszy sposób.

couchsurfing co to

couchsurfing co to / co to jest couchsurfing

Zalety i wady couchsurfingu

Couchsurfing jest świetny i ma masę zalet! Wymienię tylko kilka z nich i posilę się na obiektywizm wynotowując także parę wad:

zalety

________

 • można poznać nietuzinkowe osoby
 • nowi przyjaciele z całego świata, nawet na całe życie
 • możliwość poznania prawdziwego życia lokalsów, bez turystycznej otoczki
 • otwiera umysł na nowe możliwości
 • podróżując solo nie jest się samemu
 • oszczędność pieniędzy
 • poczucie bezpieczeństwa – macie się do kogo zwrócić po pomoc/z pytaniem
 • możliwość ćwiczenia języków obcych w naturalny sposób
 • nie czujemy się obco w obcym kraju
 • uczy rozumieć odmienność
 • daje możliwość poznania i zrozumienia świata lepiej niż z nagłówków w mediach
 • stwarza dużo nietypowych, spontanicznych sytuacji
 • daje nadzieję, że bezinteresowność wciąż istnieje, a ludzie są dobrzy

wady

________

 • działa głównie w większych miastach i miasteczkach
 • często wymaga większej elastyczności i czasu – nie zameldujemy się jak w hotelu
 • trzeba czasem wyjść ze swojej strefy komfortu, by poznać w ten sposób innych – ale może to być też plusem!
 • jeśli chcemy pojechać na typowe “wakacje” z odpoczywaniem lub zwiedzaniem wszystkich zabytków po kolei – couchsurfing raczej się nie sprawdzi
 • trzeba być ostrożnym – trafiają się osoby, które traktują couchsurfing jak Tindera lub Airbnb
 • nie sprawdzi się, gdy podróżujemy dużą grupą

couchsurfing co to / co to jest couchsurfing

Mam nadzieję, że czujecie się zachęceni do korzystania z couchsurfingu! 🙂 Pomogą Wam w tym moje kolejne wpisy, które planuję – jak stworzyć idealny profil, jak szukać świetnych hostów i jak dbać o bezpieczeństwo na couchsurfingu. Stay tuned! W międzyczasie odwiedźcie mojego Instagrama, na którym na co dzień dzielę się couchsurfingowymi doświadczeniami.

Ten post ma 5 komentarzy

  1. shetravels

   thank you, happy to hear that! and actually I had kinda same impression, that’s why I’m writing about it 😉

Dodaj komentarz