Od 2014 roku podróżuję z couchsurfingiem. A co to jest couchsurfing? To międzynarodowy serwis, dzięki któremu można poznawać innych podróżników na całym świecie. Jak mówią twórcy serwisu, "na couchsurfingu znajdziesz przyjaciół, których jeszcze tylko nie spotkałeś".
Couchsurfing - co to jest?
Co to jest couchsurfing i skąd taka nazwa?
„Couchsurfing” oznacza dosłownie surfowanie po kanapach – dzięki niemu można znaleźć darmowe zakwaterowanie w różnych miejscach świata lub samemu gościć u siebie innych podróżników. Umowna kanapa podkreśla niezobowiązujący charakter takiego podróżowania – nie trzeba bowiem do niego wiele oprócz chęci i odrobiny wolnego miejsca. Można też jedynie spotkać się z innymi ” na mieście”, nie trzeba od razu nocować. Do dosypozycji jest też forum.
Powstanie portalu
Couchsurfing został założony w 2004 roku w Stanach przez grupę znajomych, a byli to Casey Fenton, Daniel Hoffer, Sebastian Le Tuan oraz Leonardo Bassani da Silveira. Dziś portal zrzesza już ponad 12 milionów ludzi z całego świata. W miastach organizowane są oddolne spotkania couchsurferów na piwo/kawę.
couchsurfing co to / co to jest couchsurfing
Zasady działania
Każdy użytkownik tworzy na couchsurfingu swój profil, w którym zamieszcza zdjęcia i podstawowe informacje o sobie (wiek, miasto, praca, zainteresowania, znajomość języków). Zaznacza się też, co można zaoferować – nocleg u siebie lub tylko spotkanie. Można też wyłącznie zwiedzać świat i korzystać z noclegów – nie musi to działać w obie strony.
Tak wygląda przykładowy profil (zakrywam jedynie nazwisko):
couchsurfing co to / co to jest couchsurfing
Oprócz podstawowych informacji i zdjęć, na profilu znajdziemy referencje – czyli opinie i komentarze innych osób. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy innym podobał się pobyt/spotkanie, jakie były ich wrażenia i czy można ufać danej osobie.
A po co to wszystko?
Choć korzysta z niego ponad 12mln ludzi, wciąż często dostaję pytania co to jest couchsurfing i czemu służy.
Głównym celem couchsurfingu jest stworzenie międzynarodowej społeczności, wymiana kulturowa i zawieranie przyjaźni. Couchsurfing jest darmowy – za nocleg nie płaci się nic i oczekiwanie jakichkolwiek pieniędzy jest wbrew zasadom portalu. Nie o to tutaj po prostu chodzi 😉
Trzeba jednak pamiętać, że jest to pewnego rodzaju wymiana – poświęcamy wzajemnie swój czas, energię i zaangażowanie. Jedni oferują wspólne zwiedzanie, oprowadzanie po mieście, inni kawę, obiad czy rozmowę w domowym zaciszu. O wzajemnych oczekiwaniach należy poczytać w profilu osoby, którą chcemy poznać, jak i napisać o własnych. Dla wielu sama okazja do praktykowania języka obcego i poznania nowej kultury jest wystarczającym powodem, by skorzystać z couchsurfingu.
Moje doświaczenia
Z couchsurfingiem przemierzyłam jak dotąd ponad 20 krajów, gościłam też wielu podróżników u siebie – np. z Tajwanu, Argentyny, Niemiec, Teneryfy, Japonii. Dzięki temu mam dziesiątki znajomości, w tym wielu prawdziwych przyjaciół na całe życie dosłownie z całego świata – Kenii, Argentyny, Indii, Włoch, Ugandy, Gruzji, Danii, Jordanii, Polski… Gruntem jest otwartość i chęć poznawania świata poprzez ludzi – a uwierzcie, że to najlepszy sposób.
couchsurfing co to / co to jest couchsurfing
Zalety i wady couchsurfingu
Couchsurfing jest świetny i ma masę zalet! Wymienię tylko kilka z nich i posilę się na obiektywizm wynotowując także parę wad:
zalety
________
- można poznać nietuzinkowe osoby
- nowi przyjaciele z całego świata, nawet na całe życie
- możliwość poznania prawdziwego życia lokalsów, bez turystycznej otoczki
- otwiera umysł na nowe możliwości
- podróżując solo nie jest się samemu
- oszczędność pieniędzy
- poczucie bezpieczeństwa – macie się do kogo zwrócić po pomoc/z pytaniem
- możliwość ćwiczenia języków obcych w naturalny sposób
- nie czujemy się obco w obcym kraju
- uczy rozumieć odmienność
- daje możliwość poznania i zrozumienia świata lepiej niż z nagłówków w mediach
- stwarza dużo nietypowych, spontanicznych sytuacji
- daje nadzieję, że bezinteresowność wciąż istnieje, a ludzie są dobrzy
wady
________
- działa głównie w większych miastach i miasteczkach
- często wymaga większej elastyczności i czasu – nie zameldujemy się jak w hotelu
- trzeba czasem wyjść ze swojej strefy komfortu, by poznać w ten sposób innych – ale może to być też plusem!
- jeśli chcemy pojechać na typowe „wakacje” z odpoczywaniem lub zwiedzaniem wszystkich zabytków po kolei – couchsurfing raczej się nie sprawdzi
- trzeba być ostrożnym – trafiają się osoby, które traktują couchsurfing jak Tindera lub Airbnb
- nie sprawdzi się, gdy podróżujemy dużą grupą
couchsurfing co to / co to jest couchsurfing
Mam nadzieję, że czujecie się zachęceni do korzystania z couchsurfingu! 🙂 Pomogą Wam w tym moje kolejne wpisy, które planuję – jak stworzyć idealny profil, jak szukać świetnych hostów i jak dbać o bezpieczeństwo na couchsurfingu. Stay tuned! W międzyczasie odwiedźcie mojego Instagrama, na którym na co dzień dzielę się couchsurfingowymi doświadczeniami.
Pingback: Jak stworzyć idealny profil na couchsurfingu? 7 prostych kroków - Alicja | Couchsurfing traveler
Itís hard to find well-informed people on this topic, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks
thank you, happy to hear that! and actually I had kinda same impression, that’s why I’m writing about it 😉
Pingback: Rowerem przez Europę - 3321 km z Polski do Portugalii - Alicja | Couchsurfing traveler
Pingback: Couchsurfing: jak napisać zapytanie do hosta? - Alicja | Couchsurfing traveler