3 najpiękniejsze miejsca w Kenii jakie odwiedziłam

3 najpiękniejsze miejsca w Kenii jakie odwiedziłam

Wiosną 2022 przemierzałam przez miesiąc Kenię i Ugandę. Niektóre z miejsc tak mocno zapisały się w moim serduszku, że regularnie wracam do nich wspomnieniami. Kenia jest piękna! Zielona, pomarańczowa, lazurowa, intensywna. A jakie są najpiękniejsze miejsca w Kenii moim zdaniem? Pewnie wiele jeszcze przede mną, bo miesiąc to wciąż mało i bardziej niż chętnie tam wrócę, ale wyłowiłam swoje dotychczasowe kenijskie top 3. Może kogoś zachęci i udowodni, że Kenia to nie tylko safari i Diani Beach 😉

najpiękniejsze miejsca w kenii

najpiękniejsze miejsca w Kenii

Najpiękniejsze miejsca w Kenii

Park Narodowy Hell's Gate

Piękny park narodowy. Oprócz zwierząt – bawołów, małp, żyraf, antylop, zebr i wielu, wielu innych – można zobaczyć imponujący wąwóz Ol Njorowa, wodospady, jaskinie, niedaleki wulkan Longonot i przebiegający przez środek parku wielki rów afrykański. W końcu można podziwiać widoki dotychczas znane głównie z książek do przyrody 😉 W parku jest najbardziej wyjątkowa droga, jaką kiedykolwiek jechałam rowerem. Widoki w Hell’s Gate są po prostu obłędne! Inspirowali się nimi twórcy “Króla Lwa”, a w wąwozie kręcono sceny do filmu “Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia”.

Hell’s Gate leży niewiele ponad 100km od stolicy, Nairobi, a dostać można się tu za grosze lokalnym busem matatu w ok. 3 godziny. Najlepiej dojechać do Naivashy i stąd łapać taksówkę (np. motorową boda boda) do bram parku. Wstęp kosztuje 27$, a zwiedzać można wypożyczonym rowerem!  Jazda rowerem w upale po Hell’s Gate to moja najlepsza przygoda z Kenii 😉 Można również wykupić gotową wycieczkę jeepem lub próbować pieszo. Jest kilka wyznaczonych dróg (np. Buffalo Circuit, 14km), są też miejsca, gdzie można rozbić namiot.

Dokładne wskazówki opisałam we wpisie o mojej podróży do Afryki.

najpiękniejsze miejsca w Kenii

Hell's Kitchen - Marafa

Hell’s Kitchen w Marafie to wyjątkowe formacje skalne. Nazwa wzięła się od bardzo wysokiej temperatury, do której nagrzewa się dno wąwozu w południe – jest tak gorąco, jak prawdopodobnie w kuchni u diabła 😉 Kolorowe skały formowane są od tysięcy lat przez deszcz i wiatr, a ich warstwy najlepiej obserwować o zachodzie słońca. W porze deszczowej wąwóz napełnia się wodą, która spływa do rzeki, zabarwiając ją na czerwono.

Do Hell’s Kitchen można dotrzeć z większego Malindi położonego na wybrzeżu – dystans to ok. 40km, trzeba znaleźć taksówkę lub wycieczkę, która nas tam zabierze. Na miejscu płaci się przewodnikowi za wstęp. Podobnych miejsc jest na świecie wcale niemało, jednak jeśli to pierwszy taki widok w życiu – robi ogromne wrażenie.

najpiękniejsze miejsca w Kenii

możesz również poczytać o 3 najpiękniejszych miejscach w Ugandzie:

Voi Safari Lodge w parku Tsavo

Kenia słynie z safari, a do wyboru jest wiele parków, gdzie można się na nie wybrać – najpopularniejszy Masai Mara (przedłużenie tanzańskiego Serengeti), Amboseli oraz Tsavo. Ten ostatni podzielony został na część wschodnią i zachodnią (przez drogę z Mombasy do Nairobi, która biegnie przez środek parku). Park zajmuje ogromną powierzchnię i nie tak łatwo spotkać tutaj dzikie zwierzęta jak np. podczas migracji w Masai Mara. O ile samo safari to absolutnie niezapomniane doświadczenie godne polecenia, o tyle moje serce skradło jedno konkretne miejsce w Tsavo East.

najpiękniejsze miejsca w Kenii

To Voi Safari Lodge – pierwszy hotel, który powstał na terenie parku (w 1969 roku). Widok, jaki rozciąga się z tego miejsca, zapamiętam do końca życia. Tu można poczuć naprawdę czym jest wielka równina Afryki. Hotel położony jest na wzgórzu i rozpościera się z niego obłędna panorama. Można stąd obserwować słonie podchodzące do poidła w dole i żyrafy przebiegające stadami po wydeptanych piaskowych ścieżkach. O ile podczas safari w jeepie czułam się mimo wszystko jak intruz, tutaj obserwowałam zwierzęta ze spokojem i poczuciem harmonii w przyrodzie.

Nie spałam w  hotelu, ale zatrzymałam się tu z moim przewodnikiem podczas południowej przerwy na obiad. Przewodnika znalazłam niezależnie w Voi, miejscowości tuż przez parkiem. Obiad (szwedzki stół) kosztował tu 7$ za osobę. Wstęp do parku Tsavo to 52$.

kenia co warto zobaczyć

najpiękniejsze miejsca w Kenii

Kenio, jesteś piękna💛 O całej mojej podróży do Afryki Wschodniej możecie poczytać tutaj:

Dodaj komentarz