23 najlepsze rzeczy, które można robić w Neapolu

23 najlepsze rzeczy, które można robić w Neapolu

Zapach pizzy ze świeżym pomidorowym sosem, spacery uliczkami z wyrobnikami rękodzieła, jedne z najpiękniejszych na świecie stacje metra, piłkarskie akcenty poukrywane na rogach starych dzielnic, średniowieczne budynki i kilometry tajemniczego podziemnego miasta… to wszystko czeka na Was w stolicy Kampanii. Sprawdźcie 23 najlepsze rzeczy, które czekają na Was w Neapolu. Co zobaczyć w Neapolu, stolicy włoskiej Kampanii?

neapol sant'elmo

Co robić w Neapolu? 23 propozycje na pobyt

1. Let's Pizza!

Zanim przejdziemy do jakichkolwiek zabytków czy fascynujących miejsc, nie ukrywajmy – pizza to nr 1 w Neapolu i dla większości ludzi główny cel wizyty w tym mieście. Słynną napoletanę jadła tu przecież nawet Julia Roberts w filmowej adaptacji Jedz, módl się, kochaj z 2010 roku. Dobra informacja jest taka, że każdy może tam zjeść!

Kadr z filmu Eat, Pray, Love (2010) oraz pizzeria, w której kręcono tę scenę

Słynne miejsce to L’Antica Pizzeria da Michele. Lokal jest ultraprosty w wystroju i dostaniecie tam zaledwie dwa rodzaje pizzy – margheritę i marinarę. Dziwne? Wcale! Sięgając źródeł, znaną nam dziś napoletanę rozpowszechnili w XX wieku robotnicy z południa Włoch. Był to prosty, szybki, sycący i przede wszystkim tani posiłek.

Aby zjeść w da Michele należy pobrać papierowy numerek od obsługi i najprawdopodobniej odstać swoje w kolejce w oczekiwaniu na miejsce w środku – lokal cieszy się niemałą popularnością. Przysięgam, że warto – w prostocie słynnej napoletany jest magia!

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu

Inne miejsca z tradycyjną pizzą

Da Michele to nie jedyne miejsce z tradycyjną pizzą. Klasyczne danie w zabytkowych lokalach znajdziecie także w:

  • Pizzeria De’ Figliole od 1860 roku
  • Antica Pizzeria Di Matteo od 1936
  • La Masardona od 1945
  • Pizzeria Gorizia 1916
  • Gino e Toto Sorbillo – nowszy lokal, ale szalenie popularny pośród Włochów
  • Insolito La Pizzeria Gourmet

2. Centro storico

Centrum Neapolu ucieleśnia główne cechy miasta: jest tu tłoczno, ciasno, głośno i dość brudno. Główne arterie centrum to via dei Tribunali i via Duomo. Większość turystów albo taki klimat Neapolu kocha, albo nienawidzi – nic pomiędzy. Aby szybko przekonać się, do której grupy dołączymy, warto tu pospacerować.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu

3. Watykan w Kampanii: Piazza del Plebiscito

Plac del Plebiscito przypomina nieco watykański plac św. Piotra – to jeden z największych placów Neapolu położony blisko zatoki. Będąc w okolicy warto przysiąść na ciastko w pobliskich ogrodach del Molosiglio. Plac z jednej strony ogranicza Pałac Królewski, z drugiej zaś kolejny rzymski akcent – kolumnada kościoła San Francesco di Paola.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu

4. Kościół San Francesco di Paola

Budowlę monumentalnej kopuły XIX-wiecznego kościoła San Francesco di Paola zaprojektowano na wzór rzymskiego Panteonu, stąd nieodzowne skojarzenie ze słynnym punktem wiecznego miasta. Bazylikę z imponującą kopułą można zwiedzać za darmo codziennie w godzinach 8:30-19:30.

5. Pałac Królewski

Będąc przy Piazza del Plebiscito warto zajść też do neapolitańskiego Pałacu Królewskiego. W XVIII wieku zamieszkiwany przez rządzących Italią Burbonów, dziś mieści muzeum i piękne pokoje, które zachwycą niejedno oko.

6. Galeria Umberto I oraz Principe di Napoli

Tuż obok Pałacu Królewskiego zachwycić was może imponująca galeria Umberto I – to pasaż handlowy przypominający najsłynniejszą galerię w Mediolanie. Dobrym pomysłem będzie podziwianie jej podczas szybkiego deseru w jednej z kawiarni w środku. Drugą podobną i równie zachwycającą budowlą jest mniej znana galeria Principe di Napoli przy stacji metra Museo.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu

7. Castel Nuovo

Tuż za pałacem traficie zaś do średniowiecznego zamku – jest jednym  z symboli miasta i ma już prawie 800 lat! Za jedyne 6 można zwiedzać jego wnętrze i wspiąć się na wieże, by podziwiać miasto z góry.

neapol castel nuovo

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu

8. Castel dell'Ovo

Neapol ma jednak kolejny, starszy zamek (Castel Nuovo to po włosku “nowy zamek”, zbudowano go jako drugi) – Castel dell’Ovo. W dosłownym tłumaczeniu – Zamek Jajeczny. Zbudowany został w XII wieku, a jego nazwa wzięła się z legendy, jakoby w fundamentach zamku umieszczono magiczne jajko Wergiliusza związanego z Neapolem. Zamek zdecydowanie warto zwiedzić, rozciągają się z niego ładne widoki na brzeg Neapolu oraz niedalekiego Wezuwiusza.

9. Zamek Sant'Elmo

Tak, Neapol to sporo zamków! Jeśli jednak macie wybrać tylko jeden, zdecydowanie polecam Sant’Elmo – rozciągają się z niego najlepsze widoki na miasto i Wezuwiusza. Położony jest nieco bardziej wgłąb lądu, na wzgórzu Vomero, tuż nad historycznym centrum miasta. Aby do niego dojść, trzeba się nieco powspinać, ale zapewniam, że warto! Zbudowany w XIII wieku, niegdyś mieścił więzienie i pełnił ważne funkcje obronne.

Widok z dachu Sant’Elmo

10. Magiczne schodki: Scalinata del Pietraio

W pobliżu Sant’Elmo traficie na jeden z najbardziej urokliwych widoków na brzeg Neapolu – rozciąga się on ze schodków Scalinata della discesa del Pietraio. Pasaż łączy wzgórze Vomero z dzielnicą Chiaia.

11. Rękodzielnicy, czyli via San Gregorio Armeno

W Neapolu nawet w wakacje zobaczymy misterne i rozbudowane szopki i figurki bożonarodzeniowe. Wszystko za sprawą tradycyjnego neapolitańskiego rękodzieła, które znane jest na całym świecie. Misterne wyroby podziwiać i kupić można na straganach i w sklepikach w uliczce San Gregorio Armeno w centrum miasta.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

12. Niesamowite metro

Zaskakująco dużo osób pomija w Neapolu niesamowite stacje metra lub nawet o nich nie wie. Tymczasem metro w Neapolu to jedno z najpiękniejszych na całym świecie! W ramach projektu “Stacje Sztuki” (Stazioni dell’arte) wiele stacji ozdobiono pracami i instalacjami ponad setki artystów, dzięki czemu wyglądają niczym prawdziwe galerie sztuki. Najbardziej znaną i charakterystyczną stacją Neapolu jest centralnie położone Toledo, ale zdecydowanie warto odwiedzić także inne przystanki: na linii nr 1Garibaldi, Università, Municipio, Dante, Museo, Materdei, Salvator Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli, Rione Alto, a na linii 6 – Mergellina, Lala, Augusto i Mostra.

Na wycieczkę po artystycznych stacjach metra w Neapolu można poświęcić nawet pół dnia, a zapłacimy za to zaledwie 4,20 € (bilet dzienny), 1,70 € (bilet 90-minutowy) lub 1,20 € (pojedynczy przejazd).

Stacja Toledo neapolitańskiego metra. Po więcej zdjęć większości stacji sztuki zajrzyjcie w zapisaną relację na moim Instagramie:

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

13. Miasto pod ziemią

Powiadają, że Neapole tak naprawdę są dwa – jeden na powierzchni, drugi pod nią. Zachowany do dziś podziemny Neapol – Napoli Sotteranea – zajmuje nawet 2km². Można go zwiedzać, a do podziwiania są m.in. katakumby, podziemne ogródki, akwedukty, dawne teatry czy też schron z czasów II wojny światowej.

14. Katakumby

Podziemną częścią Neapolu są obszerne katakumby. Może nie tak słynne jak te paryskie czy rzymskie, są ważną częścią miasta i ciekawą atrakcją turystyczną. Zwiedzać możemy katakumby San Gaudioso oraz San Gennaro. Znajdują się nieco dalej od centrum, na północy Neapolu.

15. Perełka Neapolu - Klasztor św. Klary

Monastero di Santa Chiara to nieco ukryta perełka Neapolu. Kompleks klasztorny św. Klary obejmuje m.in. wspaniały ogród z niesamowicie kolorowymi krużgankami, gdzie podziwiać można ręcznie malowane majolikowe kafelki oraz freski. Można poczuć się jak w bajce! Pamiętajmy jednak o uszanowaniu charakteru tego miejsca.

Sam klasztor powstał w XIV w., acz jego aktualna forma pochodzi dokładnie z lat 50. XX wieku, kiedy to został odbudowany po niemal całkowitym zniszczeniu od bomb alianckich.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

16. Klimat miasta

Jeśli czujecie, że klimat Neapolu to coś w sam raz dla Was, polecam pobłądzić po jego mniej znanych i drobniejszych uliczkach, gdzie będzie zdecydowanie mniej turystów. Moje ulubione to via San Sebastiano, via Santa Chiara i ciasne odnogi via Toledo. Dajcie ponieść się fantazji i odkryjcie więcej podobnych miejsc, gdzie kolorowe murale, pranie, elementy sakralne, szemrane bary i śmieci łączą się na porządku dziennym.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

17. Spaccanapoli

Pod nazwą Spaccanapoli kryje się najstarsza ulica Neapolu wytyczona jeszcze w średniowieczu. Nazwa dosłownie oznacza “ulicę rozdzielającą Neapol”. Nie znajdziecie jej jednak na mapach. Obecnie ciągnie się na ok. 2 km od Quartieri Spagnoli po Forcellę, obejmując kilka wytyczonych i nazwanych w międzyczasie uliczek: via Pasquale Scura, via Maddaloni, via Domenico Capitelli, via Benedetto Croce, via San Biagio dei Librai (dawny raj moli książkowych – św. Błażej, san Biagio, to patron księgarzy), via Vicaria Vecchia, via Forcella i via Giudecca Vecchia.

18. Kościół Gesù Nuovo

Nie każdego interesuje sfera sakralna, ale obiecuję, że ten budynek zasługuje na waszą uwagę. Kościół Gesù Nuovo to świątynia o ogromnym przepychu wewnątrz, z zaskakująco osobliwą, wręcz dziwaczną fasadą na zewnątrz. Efekt zaskoczenia i zachwytu gwarantowany! Nietypowy wygląd budowla zawdzięcza faktowi, iż pierwotnie – w XVI wieku – była pałacem. To moim zdaniem najpiękniejszy kościół w całym Neapolu!

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

19. Bazylika San Giovanni Maggiore

Druga świątynia warta odwiedzenia to bazylika San Giovanni Maggiore. Jest jedną z głównych świątyń miasta, a prawdopodobnie także jedną z najstarszych bazylik na świecie. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 324 roku, kiedy to chrześcijańska świątynia zastąpiła tutejszą świątynię poświęconą Herkulesowi lub Antinousowi – wskazuje na to grecki napis umieszczony na architrawie (belce na kolumnach). Co ciekawe – przez 42 lata była zamknięta dla wiernych i odwiedzających, między innymi ze względu na prace restauratorskie i wykopaliska archeologiczne. Otwarto ją dopiero w 2012 roku.

20. Dzielnica hiszpańska

Niewątpliwie jedną z najciekawszych części Neapolu jest dzielnica hiszpańska, po włosku Quartieri Spagnoli. Nazwę wzięła od hiszpańskich żołnierzy, których do Neaoplu w XVI wieku sprowadził wicekról Don Pedro Alvarez de Toledo, by walczyli z Neapolitańczykami. Dla żołnierzy wybudowano dzielnicę i tak powstało quartieri, które do dziś pozostaje mieszanką kulturową – pomiędzy ulicą via Toledo a Vittorio Emanuele, na ciasno utkanej kamienicami przestrzeni przypominającej szachownicę, mieszka ponad 14 tysięcy osób różnych narodowości.

Tu życie toczy się zupełnie innym rytmem – w ciasnych uliczkach przejdziemy pod sznurkami bielizny zaglądając do wnętrz otwartych na oścież mieszkań, a zapachy obiadów i proszku do prania rozwiewać będą przejeżdżające skutery przewożące na raz nawet kilka osób.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

Dzielnica jest uważana za jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc w Neapolu. Dawniej Quartieri Spagnoli słynęło z prostytucji i działania lokalnej mafii Camorry. Bez wątpienia należy zachować tu ostrożność, jednak nie warto martwić się na wyrost. Z przestępczością dzielnicy walczą policja i lokalne społeczności, w tym #cuoredinapoli, będące projektem Akademii Sztuk Pięknych. Murale i oznaczenia hashtagu zobaczycie wszędzie naokoło – symbolizuje lokalne biznesy, stołówki i sklepiki, promując niepowtarzalny charakter dzielnicy.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

21. Święty Maradona, czyli piłka nożna w Neapolu

Neapolitańczycy to ogromni fani piłki nożnej. Szczególnym kultem w Neapolu otoczony jest Diego Maradona, który dla Napoli grał w latach 1984–1991, strzelając 81 bramek i przynosząc klubowi sławę i chwałę. W dzielnicy hiszpańskiej znajdziecie kilka murali mu poświęconych – szukać można przy skrzyżowaniu vico Concordia z via Emanuele de Deo lub wpisując w mapy murales Maradona 1990 lub Santuario Maradona. W centrum zaś, przy Barze Nilo, znajduje się… kapliczka Maradony.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

22. Babà: Neapol na słodko

Chodząc po Neapolu z pewnością zwrócicie uwagę na wystawione wszędzie w witrynach charakterystyczne słodkości. To neapolitańska babà al rum, czyli rumowa mała drożdżowa babka. Przepis do Neapolu przywędrował z Francji w XVIII wieku, a dziś jest cukierniczym symbolem miasta. Podstawowa wersja baby nie zawiera dodatków, jest jedynie nasączona rumem. Czasem można jednak spotkać baby nasączane limoncello lub przystrojone śmietaną i owocami.

Neapol co warto zobaczyć co zwiedzać w Neapolu Neapol co zobaczyć

23. Pizza Fritta

Zaczęliśmy od pizzy, więc i na niej skończmy – w Neapolu czeka na Was bowiem jeszcze jedna gratka kulinarna. To tzw. pizza fritta, czyli pizza w wersji smażonej. Podawana w charakterystycznym rożku, zwinięta, przypominająca calzone i z ilością tłuszczu i kalorii, której nawet nie chcę sobie wyobrażać. Dostaniecie ją w kilku miejscach w Neapolu, najsłynniejszym są Antica Friggitoria Masardona (od 1945) oraz Antica Pizza Fritta da Zia Esterina Sorbillo (ma dwie lokalizacje – przy Piazza Trieste e Trento obok Piazza del Plebiscito oraz przy Piazzetta Nilo bliżej historycznego centrum).

Spłycany niekiedy do brudnej i niebezpiecznej stolicy pizzy, Neapol ma tak naprawdę wiele różnorodnych opcji do zaoferowania! Przygotowując ten wpis sama dałam się ponieśc wspominkom i chętnie odwiedziłabym Kampanię raz jeszcze – zwłaszcza, że w okolicach Neapolu jest tyyyle przepięknych miejsc – wyspy Procida, Ischia i Capri, całe wybrzeże Amalfitańskie, miasteczka Positano, San Michele, Amalfi, Atrani, Ravello, Pompeje… Kupcie bilet, lećcie i przekonajcie się sami 😉

Dodaj komentarz