Co zobaczyć w Tbilisi? Lista najciekawszych miejsc

Co zobaczyć w Tbilisi? Lista najciekawszych miejsc

Tbilisi to fascynujące miasto pełne kontrastów. Jednocześnie szare i kolorowe, stare i nowoczesne, miejscami ubogie, w większości jednak z rozmachem. Pełno w nim ciekawych punktów, od starych dzielnic ze zdobionymi misternie balkonami po zaniedbane podwórka, brutalistyczne bloki i przytulne śniadaniarnie. Zdecydowanie jest tu co robić i co oglądać, i jeśli zastanawiacie się nad dłuższym pobytem w stolicy Gruzji to zdecydowanie polecam! Sama po raz kolejny chętnie spędziłabym tam więcej czasu (dotychczas byłam dwukrotnie przez kilka dni). A zatem: co zobaczyć w Tbilisi?

Zawsze powtarzam, że każde miejsce najlepiej odkrywać po swojemu – poszukać, pobłądzić, zobaczyć jak po mieście poruszają się jego mieszkańcy, zajrzeć do muzeów i znanych punktów, ale też odkryć takie, do których nikt nie zagląda. A Tbilisi jest do tego wprost idealne – wbrew pozorom nie jest to małe miasto, a praktycznie w każdym jego zakątku kryje się coś ciekawego. Spokojnie można tu nie nudząc się spędzić kilka dni lub bardzo intensywny weekend.

Co zobaczyć w Tbilisi:

na południu

📍historyczna dzielnica Betlemi z piękną Galerią 27, starymi schodkami i mnóstwem zabytkowych budynków z balkonami zdobionymi snycerskimi elementami. A dookoła mnóstwo murali

📍kolejka z panoramą na miasto: Tbilisi Cable Car nad Betlemi. Łączy Rike Park z fortecą Narikala. Wjazd na górę kosztuje 2,5 GEL, do tego trzeba wyrobić kartę za 2 GEL. W sumie wjazd kosztuje więc niecałe 8 złotych i zajmuje kilkanaście minut. (1 GEL = +/- 1,7PLN)

📍dzielnica Abanotubani z pięknym budynkiem naturalnych siarkowych łaźni Chreli Abano, z których możecie skorzystać od 70 lari za godzinę (ok. 120PLN)

📍kanion Leghvtakhevi z budynkami wkomponowanymi w skały i ścieżką do wodospadu

📍Cafe Frida i kolorowy hostel – miejsce inspirowane Fridą Kahlo, a niedaleko równie klimatyczna kawiarnia Carpe Diem. Adres: 9 Gomi Street oraz 5 Samghebro Street.

📍Meczet Juma

📍symbol miasta – Kartlis Deda – czyli Matka Gruzja. To monumentalny pomnik z aluminium wzniesiony w 1958 roku z okazji 1500-lecia miasta. Statua przedstawia kobietę trzymającą w lewej ręce puchar wina, a w prawej miecz. Symbolicznie winem Matka Gruzja wita przyjaciół, miecz przeznaczony jest dla wrogów. 

📍narodowy ogród botaniczny – tutaj napotkacie piękne ścieżki, wodospady i ładne widoki

W ŚCISŁYM CENTRUM

📍Plac Wolności i główna aleja miasta z popularnymi sklepami – Shota Rustaveli Avenue

📍ulica Schalva Dadiani przy Placu Wolności – ciekawy klimat architektoniczny i dużo przytulnych knajpek, np. Le Montrachet i Veliaminov oraz Racha z kuchnią gruzińską, Cafe Kalina z kuchnią ukraińską, Unity Kava ze świetną kawą, Super Bowl, bary Soda i Rudeboy, wegetariańska Pizza Verde

📍 dom braci Selianov z pięknymi freskami na korytarzach. Jest to prywatny budynek i ze względu na akty wandalizmu mieszkańcy zamykają drzwi zwiedzającym, jednak czasem uda się wejść. Adres: 18 Galaktion Tabidze Street

📍Gruzińskie Muzeum Narodowe

📍Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych

📍jeśli kochacie książki tak jak ja: księgarnio-kawiarnia z anglojęzycznymi pozycjami Prospero’s Books

📍przytulne knajpki idealne na śniadania: Uli z obłędnymi croissantami i Cafe Muzeum Tbilisi

📍pchli targ na Suchym Moście

📍ciekawy budynek nowego Narodowego Banku Gruzji

📍wieża zegarowa i teatr marionetek przy Ioane Shavteli

📍szklany Most Pokoju

na zachodzie

📍Tbilisi Funicular w Mtatsminda, czyli kolejna kolejka, dzięki której możemy podziwiać panoramę miasta. Wyróżnia ją piękny budynek stacji dolnej. Cena: 10 GEL (czyli lari) w jedną stronę, 20 GEL w obydwie + 2 GEL za kartę.

📍świetne i sliczne śniadaniarnie: Hello Breakfast, Cafe Stamba oraz Sol

📍jeśli interesują Was książki, kolejne dwie księgarnie z anglojęzycznymi pozycjami: Stamba oraz Parnassus Books (22 Ilia Chavchavadze Avenue)

📍jeśli macie więcej czasu i jest to w sferze waszych zainteresowań: Otwarte Muzeum Etnograficzne Gruzji

📍niedaleko jest też żółwie jezioro (Turtle Lake) z rekreacyjną infrastrukturą, popularne wśród lokalsów

na północy

📍na prawym brzegu rzeki Mtkvari znajduje się najbardziej imponujący punkt w całym Tbilisi: zespół pomników Chronicle of Georgia (Kronika Gruzji lub inaczej Pomnik Historii Gruzji). Stworzony w 1985 roku, nigdy w pełni nie ukończony. U szczytu wielkich schodów znajduje się 16 masywnych filarów przedstawiających gruzińskie królowe, królów i bohaterów narodowych, u dołu filarów są zaś umieszczone historie z życia Chrystusa, na znak gruzińskiego chrześcijaństwa.

📍za Chronicle of Georgia znajduje się ogromne jezioro, tzw. Tbilisi Sea, popularne jako miejsce rekreacji wśród mieszkańców stolicy.

📍siedziba Banku Gruzji – jeden z najpopularniejszych na świecie brutalistycznych budynków

📍na północnym-zachodzie: Tbilisi Skybridge, czyli kolejny punkt dla fanów brutalizmu i radzieckiej architektury.

na południowym wschodzie

📍Fabrika Tbilisi – stylowa i nowoczesna miejska przestrzeń zaaranżowana w poradzieckiej szwalni. Hostel, knajpki, murale, industrial, bary – klimat łódzkiej OFF Piotrkowskiej

📍brzeg rzeki Mtkvari z budynkami optycznie “zawieszonymi” nad wodą przy kościele Metekhi – ciekawy widok

📍Katedra Świętej Trójcy – imponujący, największy taki budynek sakralny w całej Gruzji

Miłego zwiedzania! Po więcej zdjęć z Tbilisi i z Gruzji zajrzyjcie na mój Instagram 😉

A jeśli jesteście gotowi na zwiedzanie całego kraju, zerknijcie też tutaj:

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz